Boryszew wyciąga rękę po pieniądze

Magdalena Graniszewska
opublikowano: 28-10-2009, 00:00

Chemiczna firma sięga po megaemisję z prawem poboru przy niskiej cenie emisyjnej.

Do spółki Romana Karkosika wpłynie 31 mln zł

Chemiczna firma sięga po megaemisję z prawem poboru przy niskiej cenie emisyjnej.

Boryszew zaskoczył rynek. Ogłosił, że chce przeprowadzić emisję akcji z prawem poboru. Co w tym niezwykłego?

Po pierwsze — to pierwsza emisja papierów Boryszewa od 2004 r. A w "stajni" Romana Karkosika, który jest największym akcjonariuszem spółki — od jesieni 2007 r., bo wtedy papiery emitowała Alchemia. Po drugie — Boryszew walczy o redukcję potężnego zadłużenia (827 mln zł na koniec pierwszego półrocza 2009 r.), a w zeszłym roku drastycznie zmniejszył moce produkcyjne (zamknął pół toruńskiego zakładu Elana). Nie może się więc pochwalić inwestorom świeżymi sukcesami finansowymi. Po trzecie — na rynek trafi, bagatela, ponad 313,4 mln akcji, czyli pięć razy więcej niż jest "starych" papierów. Wreszcie po czwarte — cena emisyjna jest niska i wynosi 0,1 zł, co daje wartość emisji na poziomie nieco ponad 30 mln zł.

O zwołanie walnego zgromadzenia w celu przegłosowania podwyższenia kapitału wnioskował Roman Karkosik. Parametry emisji zaproponował jednak zarząd.

— Cena emisyjna jest niska, ponieważ chcieliśmy docenić dotychczasowych akcjonariuszy. Ale to tylko propozycja — zastrzega Małgorzata Iwanejko, prezes Boryszewa.

Pieniądze pójdą na redukcję zadłużenia i poprawę płynności finansowej firmy.

"Banki, będące naturalnym źródłem finansowania bieżącej działalności i działalności inwestycyjnej, znacząco ograniczyły udzielanie kredytów, a ich warunki są dużo bardziej restrykcyjne niż jeszcze rok temu. W związku z tym istotne jest, aby spółka dysponowała alternatywnymi źródłami finansowania" — napisał zarząd w uzasadnieniu do uchwały.

Na przeprowadzenie emisji spółka daje sobie cztery miesiące. Czy się powiedzie? Z przysługujących mu praw poboru skorzysta najprawdopodobniej Roman Karkosik, który kontroluje prawie 61 proc. kapitału Boryszewa.

— Dotychczas Roman Karkosik wykorzystywał zawsze przysługujące mu prawa poboru — przypomina Ewa Bałdyga, rzeczniczka prasowa znanego inwestora.

Walne odbędzie się 23 listopada. Poza emisją w planach jest podjęcie uchwały dotyczącej zmian w radzie nadzorczej.

Magdalena Graniszewska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu