BOŚ i EBOR częściowo sfinansują program rozwoju Grupy Lotos

25-11-2004, 14:24

Bank Ochrony Środowiska SA (BOŚ) i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) częściowo sfinansują Program Kompleksowego Rozwoju Technicznego (PKRT) Grupy Lotos SA (GL), wartego łącznie 760 mln USD, powiedział w czwartek prezes Lotosu Paweł Olechnowicz. Dodał, że na PKRT zostanie też przeznaczona znaczna część środków z oferty publicznej GL.

„BOŚ i EBOR sfinansują w istotnej części PKRT” – powiedział Olechnowicz podczas konferencji prasowej.

Prezes nie chciał podać szczegółów dotyczących finansowania projektu przez te instytucje i ich udziału w całości przedsięwzięcia.

„Jesteśmy we wstępnej fazie projektu. Po opracowaniu całego planu inwestycyjnego podamy szczegóły dotyczące finansowania” – powiedział.

Jesienią 2005 roku nastąpi wybór wykonawcy „pod klucz” instalacji zgazowania ciężkich pozostałości z przerobu ropy naftowej (IGCC), która jest główną częścią PKRT. Wtedy też znane będą szczegóły dotyczące finansowania, dodał Olechnowicz.

Na projekt PKRT, który ma zostać zakończony na przełomie lat 2008/2009, będzie przeznaczona znaczna część środków pozyskanych z oferty publicznej GL.

„Nawet, jeśli nie dojdzie do oferty publicznej, nie można mówić o przekreśleniu tego projektu” – podkreślił prezes Lotosu.

Olechnowicz i prezes Nafty Polskiej Krzysztof Żyndul zapowiedzieli w poniedziałek, że debiut giełdowy Grupy Lotos najprawdopodobniej przesunie się o 2-3 miesiące wobec planu i będzie miał miejsce we wrześniu 2005 roku. Według Żyndula, przesunięcie terminu debiutu GL wynika z tempa przygotowania konsolidacji i określenia strategii dla grupy.

Olechnowicz mówił wówczas, że jego zdaniem wartość Grupy Lotos po wejściu na GPW wyniesie ok. 4 mld zł. Dodał, że według analityków GL obecna wartość spółki, po wynikach I kw. to 2,9 mld zł.

W czwartek GL podpisała list intencyjny z Shell Global Solutions International B.V i Shell International Trading and Shipping Company Ltd. (STASCO), dwiema firmami z Grupy Royal Dutch/Shell.

W ramach listu, STASCO i Lotos podpiszą dodatkowe umowy dotyczące wykorzystania zwiększonych mocy przetwórczych i produktów pochodzących z nowych instalacji PKRT, podał Lotos w czwartkowym komunikacie.

„Oprócz technologii Shell Global Solutions zapewni techniczne, administracyjne oraz operacyjne wsparcie podczas realizacji projektu, a także przez pierwsze kilka lat po jego uruchomieniu” – czytamy w komunikacie.

Olechnowicz powtórzył w czwartek, że na razie Lotos samodzielnie rozpocznie realizację inwestycji IGCC. Początkowo grupa przeznaczy na ten cel 80 mln zł.

Prezes nie wykluczył udziału PKN Orlen w tym przedsięwzięciu. „Cały czas trwają rozmowy” – powiedział. Już wcześniej Olechnowicz mówił, że liczy na zaangażowanie kapitałowe Orlenu w ten projekt.

Prezes Lotosu poinformował też, że jego marzeniem byłoby pozyskanie grupy Shell jako inwestora do spółki Lotos Eko-Energia, która będzie realizowała IGCC jako „project finance”. Na razie jednak nie było rozmów na ten temat.

Olechnowicz powiedział też, że w ciągu dwóch tygodni GL przedstawi projekt dotyczący rozwoju sieci stacji paliwowych grupy. (ISB)

maza/tom/bas

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / BOŚ i EBOR częściowo sfinansują program rozwoju Grupy Lotos