Bosch zainwestuje więcej

Paweł Janas
opublikowano: 02-01-2003, 00:00

Oby tylko nie zapeszyć! Bosch rozważa budowę we Wrocławiu nie tylko fabryki produkującej elementy do silników Diesla, ale również centrum badawczo-rozwojowego.

Niemiecki koncern Bosch, który prowadził pod koniec ubiegłego roku rozmowy z przedstawicielami polskich władz centralnych i samorządowych w sprawie budowy we Wrocławiu fabryki produkującej elementy do silników Diesla, myśli o rozszerzeniu zaangażowania.

— Niemcy rozważają m.in. zainwestowanie w budowę centrum badawczo-rozwojowego — mówi przedstawiciel jednej ze stron negocjujących warunki wejścia niemieckiego potentata na polski rynek.

Zdaniem naszego rozmówcy, ostatecznej decyzji można się spodziewać w I kwartale 2003 r. Ostateczny rodzaj produkcji, skala zaangażowania oraz wielkość nakładów będą zależeć jednak od kondycji niemieckiej gospodarki i samego Boscha.

W drugiej połowie grudnia trwały również rozmowy niemieckiego inwestora z władzami samorządowymi Wrocławia.

— Kolejna tura rozmów odbędzie się na przełomie lutego i marca. Do tego czasu musimy uzgodnić m.in. zasady sprzedaży inwestorowi terenów pod inwestycje, przeprowadzić analizy prawne, zorganizować prace geologiczne czy archeologiczne. Myślę, że umowę z inwestorem podpiszemy w II kwartale — mówi przedstawiciel wrocławskiego samorządu.

Istotny element negocjacji z Boschem stanowi kwestia zakupu terenu pod przyszłą inwestycję.

— Ziemia, na której ma powstać fabryka, należy do trzech właścicieli. Bosch chce, abyśmy scalili te tereny. Dopiero wtedyje kupić. Pośrednikiem w tej operacji ma być Wrocławska Agencja Rozwoju Regionalnego — dodaje nasz informator.

Według wstępnych ustaleń, w Polsce miałoby powstawać około 30 proc. całej produkcji elementów do silników Diesla produkowanych przez Boscha. Wartość projektu nie jest ustalona, ale wiadomo, że można ją szacować na kilkaset milionów euro. Inwestor chciałby rozpocząć budowę pod koniec 2003 r., a produkcję uruchomić na przełomie 2007/2008 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu