Bosch zbuduje trzecią fabrykę

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 28-01-2004, 00:00

Koncern wyłoży 50 mln EUR na budowę zakładu w Łodzi. Chce w nim produkować duży sprzęt AGD. Co dokładnie, zależy od wsparcia rządu.

BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego, producent marek Bosch i Siemens, myśli o kolejnej inwestycji w Polsce.

3 razy Łódź

— Chcielibyśmy zbudować nową fabrykę za około 50 mln EUR. Zatrudnienie znalazłoby 300-400 osób — mówi Andrzej Maślak, rzecznik BSH.

Choć ostateczna decyzja zapadnie w marcu, już wiadomo, że fabryka powstanie w Łodzi, gdzie BSH produkuje pralki i zmywarki.

— Najlepszym miejscem pod tę inwestycję wydaje się Łódź ze względu na duży i jeszcze słabo wykorzystany potencjał wykwalifikowanych pracowników — mówi Andrzej Maślak.

Prawdopodobnie BSH już kupił działkę pod inwestycję.

Coś dużego

Przedstawiciele firmy nie ujawniają, co będą produkować w nowej fabryce.

— Zakład mógłby produkować tzw. duży sprzęt AGD najnowszej generacji — zdradza jedynie Andrzej Maślak.

Duży sprzęt to suszarki, kuchnie, płyty kuchenne, chłodziarki. BSH produkuje drobny sprzęt AGD w Słowenii, części na Słowacji, a w Rosji współpracuje przy produkcji artykułów chłodniczych. W Niemczech ma kilka fabryk dużego sprzętu.

Przedstawiciele koncernu przyznają, że uzależniają rodzaj produkcji od wsparcia.

— Ostateczna decyzja o wielkości inwestycji jeszcze nie zapadła. Oczekujemy od rządu polskiego i władz lokalnych wsparcia finansowego, sprawności w działaniu administracji lokalnej oraz pozyskania dobrej infrastruktury wokół planowanej inwestycji — mówi Andrzej Maślak.

Jaka pomoc

— BSH jest w Polsce od jedenastu lat i fakt, że znów chce ulokować tu swoje pieniądze, dobrze o nas świadczy. Dlatego koncern powinien uzyskać wsparcie ze strony rządu i władz lokalnych, tym bardziej że do tej pory z pomocy publicznej nie korzystał — mówi Andrzej Szejna, wiceprezes PAIIZ.

Jednak BSH nie powinien liczyć na maksymalną pomoc publiczną. Inwestycji na rynku AGD jest sporo — fabrykę zbuduje m.in. Whirlpool. Nieoficjalnie mówi się, że BSH mógłby wynegocjować 10 mln EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bosch zbuduje trzecią fabrykę