Boski Leonardo i bogaty Bill, czyli książka o wodzie na Księżycu

KAJ
opublikowano: 25-09-2009, 00:00

Co? Notatnik zwany "Kodeksem Leicester" autorstwa Leonarda da Vinci Za ile? 30 800 000 dolarów (słownie 30 milionów osiemset tysięcy dolarów)

Najnowszą powieść Dana Browna, tego od "Kodu Leonarda da Vinci", można kupić za niecałe 60 zł.

None
None

Kilkadziesiąt milionów egzemplarzy rozejdzie się na pniu. Książki, za którą zapłacono najwięcej w historii, nie przeczyta niemal nikt. A to dlatego, że zalega w specjalnej ciemni w rezydencji Billa Gatesa. Oczywiście, można podziwiać jej cyfrowy skan, tyle że pisany archaicznym językiem, a do tego pismem lustrzanym. Mimo to założyciel Microsoftu

bez wahania wyłożył

30,8 mln dolarów za 18 arkuszy luźnych zapisków i szkiców o skałach, prądach morskich czy Księżycu, jakoby pełnym wody.

 

Autorem tego notatnika jest nie byle kto, lecz sam Leonardo da Vinci.

— Leonardo fascynował mnie zawsze, komputer to odzwierciedlenie jego idei — przyznał Bill Gates po zakupie książki w 1994 r.

Do "Kodeksu Leicester" zagląda co kilka tygodni — tylko przy odpowiedniej wilgotności i natężeniu światła. Za to poprzedni właściciel, baron paliwowy Armand Hammer, rozszczepił strony notatnika i kazał go nazywać "Kodeksem Hammera". Armand, który niegdyś wyłożył milion dolarów za ogiera na aukcji w Janowie Podlaskim, traktował "Kodeks" jako świetną inwestycję. Nie przeliczył się, podobnie jak Thomas Coke, późniejszy hrabia Leicester, nabywając go w 1717 r.

 

 

Dalsze miejsca na liście najdroższych książek też zajmują starocie:

akta Wielkiej Karty Swobód z 1215 r., czyli fundament brytyjskiego prawodawstwa (21 mln dol.), i przechowywany w niemieckim muzeum Ewangeliarz Henryka Lwa z XII w. (12 mln dol.). Pierwsze wydanie dzieł Szekspira (wydrukowano jakieś tysiąc egzemplarzy) kosztowało równowartość dzisiejszych 200 dolarów. Po niemal 400 latach cena skoczyła ponad 30 tys. razy — za świetnie zachowany egzemplarz zapłacono w 2006 r. 6,16 mln dolarów. Brawo, William? Niekoniecznie. Kilka lat wcześniej ktoś dał 9 mln dolarów za XIX-wieczny album z ilustracjami ptaków spotykanych w Ameryce Północnej. Tego Brown i da Vinci nie przewidzieli.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAJ

Polecane