Czytasz dzięki

BOT chce otrzymać od SP ponad 1,3 mld zł dokapitalizowania

Internet Securities
opublikowano: 12-09-2005, 14:51

Grupa BOT Górnictwo i Energetyka zamierza wystąpić do Skarbu Państwa o dokapitalizowanie płynnymi aktywami o wartości ponad 1,3 mld zł, przeznaczonymi na pokrycie kosztów rekultywacji kopalni węgla brunatnego, powiedział w poniedziałek prezes holdingu Zbigniew Bicki.

Grupa BOT Górnictwo i Energetyka zamierza wystąpić do Skarbu Państwa o dokapitalizowanie płynnymi aktywami o wartości ponad 1,3 mld zł, przeznaczonymi na pokrycie kosztów rekultywacji kopalni węgla brunatnego, powiedział w poniedziałek prezes holdingu Zbigniew Bicki.

„Chcemy wystąpić, jeszcze do tego rządu, o dokapitalizowanie równe utworzonej księgowo rezerwie na rekultywację wyrobisk kopalni Bełchatów i kopalni Turów” – powiedział Bicki dziennikarzom w poniedziałek. Bicki poinformował, że co prawda ten rząd nie podejmie decyzji w tej sprawie, ale zostawi wniosek firmy swoim następcom.

Według niego, lepsza byłaby gotówka, ale ze względu na istniejące realia istnieje też możliwość dokapitalizowania akcjami spółek giełdowych należących do SP.

„Dokapitalizowanie powinno nastąpić przed planowanym debiutem na giełdzie, gdyż jeśli nie nastąpi analitycy giełdowi będą gorzej oceniać spółkę” - wyjaśnił dziennikarzom prezes.

Bicki podkreślił, że BOT co prawda utworzył księgową rezerwę w kwocie 1.366 mln zł na ten cel, jednak nie dysponuje kasowo tymi środkami.

„Rezerwa obciążyła wyniki finansowe lat ubiegłych i wpłynęła na obniżenie kapitałów własnych KWB Bełchatów i KWB Turów” – powiedział. Z danych BOT wynika, że kapitał własny KWB Bełchatów obniżono o 813 mln zł, a KWB Turów o 554 mln zł.

Bicki poinformował także, że jeśli BOT nie zostanie dokapitalizowany, może zaistnieć ryzyko przesunięcia debiutu giełdowego firmy, planowanego na przełom 2006 i 2007 roku.

„Jeśli debiut miałby nastąpić w ciągu dwóch lat, nie jesteśmy w stanie wypracować takich środków sami” – stwierdził.

Grupa BOT, największy producent energii elektrycznej w Polsce, została utworzona w marcu 2004 roku przez Elektrownię Bełchatów SA, Elektrownię Opole SA, Elektrownię Turów SA, Kopalnię Węgla Brunatnego Bełchatów SA i Kopalnię Węgla Brunatnego Turów SA. W jej skład wchodzi po 69% akcji tych firm.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane