BOT chce pozyskać z giełdy kilkaset milionów euro

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-03-2005, 14:43

Holding BOT Górnictwo i Energetyka, który ma wejść na warszawską giełdę na przełomie 2006/2007 r., chcepozyskać z giełdy kilkaset milionów euro, które przeznaczy na inwestycje, w tym zakup elektrowni za granicą - poinformował w środę dziennikarzy prezes spółki Zbigniew Bicki.

Holding BOT Górnictwo i Energetyka, który ma wejść na warszawską giełdę na przełomie 2006/2007 r., chcepozyskać z giełdy kilkaset milionów euro, które przeznaczy na inwestycje, w tym zakup elektrowni za granicą - poinformował w środę dziennikarzy prezes spółki Zbigniew Bicki.

    "Część inwestycji planujemy sfinansować środkami pozyskanymi z giełdy. Być może, jeśli będzie taka zgoda, zdecydujemy się na emisję akcji już podczas sprzedaży akcji przez Skarb Państwa" - powiedział Bicki. "Chcemy pozyskać kilkaset milionów euro, bliżej jednego miliarda" - dodał.

    Prezes poinformował, że środki pozyskane z publicznego rynku przeznaczone mogą być na zakup elektrowni za granicą, jednak nie podał więcej szczegółów.

    Powstały w 2004 r. holding chce przed debiutem wzmocnić grupę także o spółki z sektora dystrybucji energii elektrycznej. "Chcemy mieć dostęp chociaż do 20 proc. rynku" - powiedział Bicki, nie precyzując, jakie zakłady mogłyby być włączone do holdingu.

    BOT poinformował, że w 2004 roku zysk netto spółek wchodzących w jego skład wzrósł do 289 mln zł, z 203 mln zł w 2003 r. Zysk operacyjny wyniósł 654 mln zł.

    W 2005 r. holding planuje, że jego przychody wzrosną do 6,9 mld zł, z 6,8 mld zł osiągniętych w 2003 r.

    W przyszłych latach dodatkowym impulsem, mającym wpływ na wzrost przychodów grupy będzie miało wygaśniecie w tym roku kontraktu długoterminowego, zawartego pomiędzy Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi a Elektrownią Bełchatów.

    "Cena w tym kontrakcie jest poniżej ceny rynkowej. Rozwiązanie tego kontraktu spowoduje wzrost przychodów" - powiedział Bicki.  Zysk operacyjny ma w 2005 r. wzrosnąć, jednak wynik netto może się pogorszyć w wyniku przeprowadzenia programu dobrowolnych odejść. "Chcemy przeprowadzić w tym roku program dobrowolnych odejść. Wypłaty rekompensat mogą spowodować, że ten rok zakończymy gorszym wynikiem" - powiedział Bicki.

    BOT to największy wytwórca energii elektrycznej w Polsce. Moc zainstalowana elektrowni wchodzących w skład grupy wynosi blisko 8 tys. MW, co stanowi 23 proc. całkowitej mocy zainstalowanej w krajowym systemie energetycznym.

    BOT powstała w 2004 r. z połączenia trzech elektrowni:  Bełchatów, Opole i Turów, oraz dwóch kopalni węgla brunatnego: Turów i Bełchatów. Grupa BOT zatrudnia łącznie około 23 tys.  osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane