Bove: kryzys bankowy w USA zakończył się

Bloomberg, MD
opublikowano: 17-03-2023, 07:29
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Dick Bove, uznany analityk sektora bankowego twierdzi, że ogłoszony w czwartek ratunek dla First Republic oznacza „koniec kryzysu bankowego” w USA, informuje Bloomberg.

Największe amerykańskie banki postanowiły złożyć 30 mld USD depozytów w First Republic. Takie wzmocnienie ma spowodować, że nie stanie się kolejnym bankiem, który upadł w USA, po niedawnym zamknięciu banków SVB i Signature.

Dick Bove, fot. Bloomberg
Dick Bove, fot. Bloomberg

- Rezerwa Federalna nie ma pieniędzy aby zatrzymać run bankowy, ale system bankowy je posiada i uruchomił je aby zatrzymać to raz na zawsze - powiedział Bove.

W czwartek obawy, że First Republic podzieli los SVB i Signature powodowały spadek jego kursu nawet o 36 proc. Wiadomość o wsparciu go przez inne banki przełożyła się na wzrost ceny jego akcji nawet o 28 proc.

Bove, analityk Odeon Capital uważa, że ogłoszone wsparcie dla First Republic jest dostatecznie wysokie, aby „zapobiec upadkowi czy runowi na każdy znaczącej wielkości bank”. Zwrócił uwagę, że ostatnie wydarzenia przypominają te z 1998 roku, kiedy 14 banków wspólnie uratowało fundusz hedgingowy LTCM przed bankructwem, co biorąc pod uwagę skalę jego działalności, zapobiegło globalnemu kryzysowi na rynkach finansowych.

Bove nie kryje także słów krytyki dla banków.

- Jest jasne, że księgowość bankową trzeba zmienić – powiedział. – Banki wykorzystują wszelkie możliwości księgowe aby przedstawić fałszywy obraz swojej sytuacji. Zniszczyły zaufanie do systemu – stwierdził.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane