Czytasz dzięki

Bowim zadebiutuje jesienią

KAP
opublikowano: 02-08-2011, 00:00

Dystrybutor stali we wrześniu rozpocznie ofertę. Supernova IDM Fund też może sprzedać swój pakiet.

Dystrybutor stali we wrześniu rozpocznie ofertę. Supernova IDM Fund też może sprzedać swój pakiet.

Bowim spodziewał się, że Komisja Nadzoru Finansowego da mu zielone światło już na początku lipca, a prospekt wciąż nie jest zatwierdzony. Debiut trzeba było opóźnić.

— Ofertę zamierzamy rozpocząć na początku września, a debiut planujemy pod koniec III kwartału — mówi Jacek Rożek, prezes Bowimu.

Na razie spółka opublikowała wyniki za 2010 r. Osiągnęła 808 mln zł przychodów i 8,7 mln zł zysku. W 2009 r. notowała ponad 19 mln zł straty netto. EBIT za 2010 rok to 19,7 mln zł, w 2009 r. było 14 mln zł straty.

— Poprawa wyników to efekt lepszej koniunktury i rozwoju grupy. 2009 rok był wyjątkiem, cała branża dotkliwie odczuła skutki kryzysu — wyjaśnia prezes.

Spółka zamierza pozyskać kilkanaście milionów złotych na kapitał obrotowy. Jest w pierwszej piątce największych dystrybutorów stali, ale przy dużym obrocie ma niskie marże. Dzięki pieniądzom z IPO może je poprawić, a w przyszłości nie wyklucza także kolejnej emisji na inwestycje rozwojowe. Obecnie zainwestowała 40 mln zł i wkrótce uruchomi centrum serwisowe blach.

Oprócz nowej emisji, na giełdzie mogą się także pojawić papiery należące do obecnych akcjonariuszy Bowimu.

— Zgodnie z prospektem emisyjnym sprzedaż pakietu planuje Supernova IDM Fund, który ma 19,3 proc. Celem takiego działania jest większe rozproszenie akcji — dodaje Jacek Rożek.

— Sprzedamy, jeśli pojawi się atrakcyjna oferta — uzupełnia Maciej Zientara, współwłaściciel Supernova IDM Fund.

Fundusz jest w branży stalowej nazywany "przymusowym akcjonariuszem Bowimu". Otrzymał akcje dystrybutora w konsekwencji konfliktu spółki z DM IDM, założycielem funduszu. IDM przed laty miał wprowadzać Bowim na giełdę, ale wybuchł kryzys i do upublicznienia nie doszło. Bowim wypowiedział IDM umowę. "Na zgodę" IDM objął w 2009 r. —w ramach pre-IPO — akcje Bowimu za ponad 30 mln zł.

Drugim "przymusowym akcjonariuszem" jest w branży nazywane Konsorcjum Stali, które ma 12,7 proc. akcji. Też wyjdzie z Bowimu?

— Mamy lock up do czerwca 2012 r., ale nie znaczy to, że wówczas sprzedamy nasz pakiet. Będziemy obserwować spółkę i rynek — twierdzi Robert Wojdyna, prezes Konsorcjum Stali.

Spółka chciała się połączyć z Bowimem, ale zrezygnowała z fuzji. Jako powód podano "odmienne kultury korporacyjne". Konsorcjum udzieliło jednak Bowimowi pożyczki, którą zamieniło na akcje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Polecane