Czytasz dzięki

BP całkowicie wychodzi z biznesu petrochemicznego

opublikowano: 29-06-2020, 13:16

Koncern BP, największy brytyjski koncern paliwowy zgodził się sprzedać resztę swojego globalnego biznesu petrochemicznego. Przejmie go za 5 mld USD, należący do miliardera Jima Ratcliffe’a koncern Ineos, donosi Reuters. To druga tego typu transakcja BP związana z Ineos.

Dzięki tej zaskakującej transakcji, BP zdołał zrealizować cel pozyskania 15 mld USD ze sprzedaży aktywów rok wcześniej niż zakładano. Związane jest to z podjętymi przez spółkę działaniami mającymi przestawić firmę na produkcję energii niskoemisyjnej.

Stacja koncernu BP
Zobacz więcej

Stacja koncernu BP fot. Bloomberg

W sprzedawanym przez BP biznesie zatrudnionych jest około 1700 pracowników. W zeszłym roku działalność ta przyniosła 9,7 mln ton wyrobów petrochemicznych.

Działalność obejmuje udziały w zakładach produkcyjnych w Stanach Zjednoczonych, Trynidadzie i Tobago, Wielkiej Brytanii, Belgii, Chinach, Malezji i Indonezji. Nie uwzględniono zakładu petrochemicznego podłączonego do rafinerii BP w Gelsenkirchen i Mulheim w Niemczech.

BP sprzedał większość swojej działalności petrochemicznej w 2005 r. właśnie koncernowi Ineos, który ma sieć ponad 180 zakładów w 26 krajach i zatrudnia około 22 tys.  pracowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane