BP chce sprzedać udziały w Shearwater

opublikowano: 07-01-2019, 15:40

Koncern BP rozważa sprzedaż swoich udziałów w projekcie Shearwater na Morzu Północnym, ponieważ koncentruje się na nowych zadaniach w tym obszarze i poszerza swoją działalność w amerykańskich łupkach.

Brytyjska firma skontaktowała się z potencjalnymi nabywcami, twierdzą agencyjne źródła.

Ich zdaniem, BP nie chce już wkładać pieniędzy do projektu, w którym jest właścicielem około 28 proc. aktywów, podobnie jak ma to miejsce w przypadku współudziałowca Royal Dutch Shell.

Shell w grudniu zatwierdził inwestycję w platformy Shearwater, które pozwoliłyby koncernowi gromadzić więcej gazu ziemnego z pobliskich pól z Morza Północnego.

Sprzedaż mogłaby być warta kilkaset milionów dolarów, uważają źródła. BP, który niedawno sfinalizował nabycie aktywów łupkowych w USA o wartości 10,5 mld USD od BHP Group, powiedział, że będzie sprzedawał aktywa o wartości aż 6 mld USD, by spłacić zobowiązania finansowe zaciągnięte na zakup.

Shearwater składa się z dwóch platform i pola, które produkuje gaz i rodzaj ropy zwanej kondensatem. Położone na wschodnim wybrzeżu Szkocji pole zostało wprowadzone do sieci w 2000 roku i jest jednym z największych bloków wydobywczych na Morzu Północnym. 

Shell posiada 28 proc. Shearwater i jest operatorem. Exxon Mobil ma pozostałe 44,5 proc. udziałów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu