BP: historyczny szczyt globalnego popytu na ropę może być już za nami

opublikowano: 14-09-2020, 18:01

Najwyższy w historii popyt na ropę może być już za nami i prawdopodobny jest jego spadek przez następne 30 lat, ocenia brytyjski koncern BP.

W raporcie Energy Outlook 2020 BP przedstawiło trzy scenariusze, w których branża naftowa w różnym stopniu dostosowuje się do polityki „zielonej” energii. W dwóch najbardziej optymistycznych szczytowy popyt na ropę już minął i może nigdy nie odbudować się z powodu długotrwałych efektów załamania spowodowanego przez pandemię koronawirusa.

W trzecim scenariuszu, zakładającym utrzymanie obecnego, powolnego tempa transformacji branży naftowej do „zielonej” energii, szczyt popytu na ropę nastąpi dopiero w nadchodzących latach.

Trochę lepsze perspektywy ma przed sobą gaz ziemny, bo będzie na niego popyt w krajach odchodzących od węgla.

- Ropa i gaz, choć będą potrzebne jeszcze przez dekady, będą coraz bardziej kwestionowane w miarę uwalniania się społeczeństw od uzależnienia od paliw kopalnych – głosi raport BP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, AFP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane