Czytasz dzięki

BP Polska nie widzi możliwości szybkich obniżek cen paliw

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-09-2005, 15:18

Koncern BP Polska, będący liderem wśród zagranicznych podmiotów na polskim na rynku paliwowym, nie widzi obecnie możliwości szybkich obniżek cen paliw na prowadzonych przez siebie stacjach benzynowych.

Koncern BP Polska, będący liderem wśród zagranicznych podmiotów na polskim na rynku paliwowym, nie widzi obecnie możliwości szybkich obniżek cen paliw na prowadzonych przez siebie stacjach benzynowych.

    "Głównym powodem wysokich cen jest trudna sytuacja na giełdach światowych i wciąż drożejący koszt produktu, po którym kupowane jest paliwo także do Polski. I to właśnie ten element kosztu paliwa w decydującym stopniu wyznacza poziom kosztu jednego litra na stacjach benzynowych. Zapowiedziana przez Ministerstwo Finansów obniżka akcyzy (od 15 września do końca roku - PAP) może się nie przełożyć w widoczny sposób na obniżenie cen paliw na stacjach" - powiedziała PAP we wtorek Magdalena Kandefer z BP Polska.

    Według niej dzieje się tak dlatego, że akcyza stanowi tylko jeden z elementów wpływających na wysokość ceny paliwa, a po drugie obniżka akcyzy dotyczyć będzie wyłącznie benzyn.

    "Akcyza wynosi 1,56 zł na litrze benzyny, podczas gdy procent wszystkich podatków nałożonych na jeden litr paliwa stanowi aż 55 proc. ceny detalicznej" - dodała.

    Ponadto obniżka akcyzy obowiązywać będzie od 15 września, podczas gdy obecnie w obrocie detalicznym stacje dysponują paliwem zakupionym wcześniej.

    "Ze względu na bardzo gwałtowne i trudne do przewidzenia zmiany na giełdach światowych w zakresie cen produktu trudno pokusić się o jakiekolwiek, nawet krótkoterminowe prognozy odnośnie tak kosztu produktu, jak i cen detalicznych" - dodała Kandefer.

    Koncern BP Polska posiada obecnie 293 stacje benzynowe na terenie całego kraju, a jego udział w detalicznym rynku paliw w Polsce wynosi 11 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane