BP sprzedaje Gazpromowi udziały w złożach gazu Kowykta

opublikowano: 22-06-2007, 15:57

Koncern naftowy BP poinformował w piątek o  sprzedaży Gazpromowi swoich udziałów w rosyjsko- brytyjskiej spółce gazowniczej TNK-BP wydobywającej gaz ze złóż Kowykta w obwodzie irkuckim na Syberii i  utworzeniu wspólnego przedsięwzięcia. Wartość transakcji to 700-900 mln dolarów.

TNK-BP sprzeda również 50 procent swoich udziałów we wschodniosyberyjskiej spółce gazowej ESGCo, zajmującej się regionalnym projektem gazyfikacji - podało BP w oświadczeniu.

BP poinformowało o podpisaniu razem z TNK-BP porozumienia o utworzeniu strategicznego sojuszu z Gazpromem w sprawie wspólnego inwestowania w duże, długoterminowe projekty energetyczne lub kontrakty typu swap na świecie.

"Początkowo będziemy starać się o projekty wartości przynajmniej trzech miliardów dolarów, ale potencjał dalszego wzrostu może być bardzo znaczący" - napisał dyrektor generalny BP Tony Hayward w oświadczeniu. Dodał, że porozumienie "kładzie podwaliny współpracy między BP, TNK-BP a Gazpromem".

Zasoby złoża Kowykta, oceniane na 1,9 biliona metrów sześc. gazu, stanowią zaplecze dla dostaw gazu do Chin i Korei Południowej. Licencje na wydobycie gazu z tego złoża ma Russian Petroleum, w 63 proc. kontrolowana przez TNK-BP. TNK-BP nie mogło jednak uruchomić eksportu - a zatem faktycznie i wydobycia - gazu bez Gazpromu, który kontroluje przesył i ma monopol na eksport gazu.

Kowykta od miesięcy była kością niezgody między operatorami a władzami rosyjskimi, które niedawno zasugerowały, że spór można uregulować przy udziale Gazpromu. PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / BP sprzedaje Gazpromowi udziały w złożach gazu Kowykta