BPH: Fed nie będzie używał stóp do walki z kryzysem

Ryszard Petru, Piotr Piękoś, Bank BPH
opublikowano: 17-09-2008, 09:31

Na wczorajszym posiedzeniu Fed pozostawił stopy procentowe bez zmian (referencyjna nadal 2.00%). Decyzja była zgodna z  oczekiwaniami analityków, chociaż rynek terminowy w pełni wyceniał obniżkę stóp o 25pb w obliczu zaostrzenia ostatnimi dniami kryzysu płynnościowego na  światowych rynkach pieniądza wywołanego m.in. informacjami o bankructwie banku inwestycyjnego Lehman Brothers, przejęciu borykającego się z problemami banku Merrill Lynch przez Bank of America, a także kłopotach giganta ubezpieczeniowego AIG (o skali kryzysu może świadczyć fakt, że stopa USD Libor O/N skoczyła z  poziomu 2.1% w zeszły piątek do 6.4% w dniu wczorajszym).

Komunikat Fed po posiedzeniu był bardzo wyważony i podobny w tonie do poprzedniego. Członkowie FOMC podkreślili w nim, że istotnym zagrożeniem są zarówno ryzyka dla wzrostu gospodarczego, jak i dla inflacji, która będzie najprawdopodobniej spadać w najbliższych miesiącach, lecz cały czas jej perspektywy są bardzo niepewne. Co ważne, zwrócono uwagę na fakt, że napięcia na rynkach finansowych zwiększyły się ostatnio w znaczący sposób, a Fed będzie im przeciwdziałać poprzez działania propłynnościowe (już wczoraj Fed skierował do systemu finansowego łącznie USD70mld w ramach transakcji repo). Warto też zauważyć, że wczorajsza decyzja Fed została podjęta jednomyślnie. Decyzja i komunikat Fed ograniczyły gołębie nastawienie rynków finansowych – w reakcji na nie nastąpiły spore wzrosty rentowności na krzywej USD (o 15-20pb), zaś rynek terminowy przesunął wycenianą przez siebie obniżkę stóp o 25pb na styczniowe posiedzenie. Naszym zdaniem stopy Fed pozostaną niezmienione w najbliższych miesiącach, a Fed będzie starał się walczyć z kryzysem płynnościowym jedynie poprzez wprowadzanie większej ilości pieniądza do systemu finansowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ryszard Petru, Piotr Piękoś, Bank BPH

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / BPH: Fed nie będzie używał stóp do walki z kryzysem