BPH: kredyty hipoteczne w III kwartale za 1 mld zł

(Tadeusz Stasiuk)
02-10-2006, 15:14

Bank liczy, że do końca 2006 roku utrzyma miesięczną sprzedaż tych kredytów na poziomie z września, czyli około 240 mln zł.

Bank BPH szacuje, że w III kwartale sprzedał za około 1 mld zł kredytów hipotecznych. Bank liczy, że do końca 2006 roku utrzyma miesięczną sprzedaż tych kredytów na poziomie z września, czyli około 240 mln zł - poinformowała Anna Wydrzyńska z Banku BPH.

"Szacujemy, że sprzedaż kredytów mieszkaniowych w III kwartale wyniesie około 1 mld zł" - powiedziała w poniedziałek PAP Anna Wydrzyńska, dyrektor Departamentu Finansowania Nieruchomości Banku BPH.

Bank ocenia, że we wrześniu sprzedaż kredytów hipotecznych wyniesie około 240 mln zł.

W pierwszej połowie 2006 roku wartość kredytów hipotecznych udzielonych przez Bank BPH wyniosła 2,5 mld zł, w tym w samym czerwcu było to 580 mln zł.

Bank od 15 lipca ograniczył udzielanie kredytów hipotecznych w walutach obcych dla osób fizycznych.

Pod koniec czerwca portfel kredytów hipotecznych Banku BPH wzrósł do 11,6 mld zł i miał 61 proc. udział w należnościach klientów pionu detalicznego banku.

Zdaniem dyrektor, zmiany w polityce udzielania kredytów hipotecznych spowodować mogą zmniejszenie tego udziału.

"Spadek ten będzie jednak częściowo rekompensowany wzrostem sprzedaży kredytów w złotówkach widocznym już w sierpniu i pierwszej połowie września" - dodała.

Dyrektor poinformowała, że wskutek wprowadzenia tych ograniczeń, spada średnia wartość takiego kredytu, jednak rośnie też średnia wartość kredytu złotowego.

"W związku z tym spodziewamy się, że w kolejnych miesiącach średnia wartość kredytu osiągnie poziom z pierwszego półrocza tego roku" - powiedziała Wydrzyńska.

Pod koniec czerwca BPH, wypełniając zobowiązania wobec Komisji Nadzoru Bankowego, zdecydował, że od 15 lipca ograniczy sprzedaż walutowych kredytów hipotecznych.

W uchwale Komisji Nadzoru Bankowego UniCredit zobowiązał się, że zasady jego polityki ograniczające pożyczki w walutach obcych dla osób fizycznych będą w sieci Pekao utrzymane i zostaną wprowadzone w sieci BPH w "najkrótszym możliwym terminie", tak, by nie spowodować "żadnych zakłóceń funkcjonowania rynku".

Od 15 lipca BPH oferuje hipoteczne kredyty walutowe tylko klientom uzyskującym dochody w walutach obcych lub posiadającym w banku aktywa w tej samej walucie co wnioskowany kredyt, co najmniej w wysokości wnioskowanej kwoty kredytu. (DI, PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / BPH: kredyty hipoteczne w III kwartale za 1 mld zł