BPH ofiarą porozumienia

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 22-06-2006, 00:00
Obserwuj w MójPB:

W ostatnich tygodniach inwestorzy stronią od najbardziej ryzykownych akcji. Banki z reguły do nich nie należą, ale w przypadku Banku BPH, a nawet Pekao, jest inaczej. Niejawne szczegóły porozumienia Unicredit z polskim rządem sprawiają, że rynek nadal nie wie, w co inwestuje. Być może dlatego akcje Banku BPH staniały od 11 maja o 24 proc. (z dywidendą o 21 proc.), a Pekao o 22 proc. (18 proc.) wobec 16-procentowego spadku indeksu WIG-Banki.

Gracze zapomnieli już o obiecanym przez włoskich inwestorów wezwaniu, w którym za akcję Banku BPH miano zaoferować 33,13 akcji Unicredit. Obecnie dałoby to równowartość 800 zł, czyli kwotę aż o ponad 30 proc. wyższą od rynkowej wyceny Banku BPH. Ciągle nie wiemy, czy polskie banki najpierw zostaną połączone, a potem nabywca odkupi od Włochów 200 oddziałów, czy oferent przejmie podzielony BPH bezpośrednio z giełdy. Pierwszy wariant wydaje się bardziej prawdopodobny. Rynek jednak wątpi w wymianę akcji Banku BPH na papiery Pekao. Parytet rynkowy jest dziś blisko poziomu sprzed informacji o fuzji, co — biorąc pod uwagę zarówno wartość księgową, zyski, a zwłaszcza portfel kredytowy obu grup — oznacza, że Bank BPH jest notowane z dyskontem wobec Pekao. Przed podpisaniem porozumienia między rządem a Unicredit rynek był do Banku BPH nastawiony dużo przychylniej.

W niepewnej sytuacji Bank BPH działa jednak bardzo sprawnie. Pierwszy kwartał okazał się najlepszym okresem w jego historii, a grupa ciągle rośnie szybciej od Pekao. Gdyby nie fuzja, akcje Banku BPH — po ostatnich spadkach — można by uznać za okazję inwestycyjną. Po odcięciu dywidendy wskaźnik cena/wartość księgowa spadł poniżej 3, a cena/zysk nieznacznie przekracza 15. W Pekao wielkości te to odpowiednio 3,7 oraz 17.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane