BPH: stopy wzrosną w październiku

Monika Kurtek, Bank BPH
opublikowano: 22-09-2008, 14:43

Zgodnie z przewidywaniami sierpień przyniósł najwyższy jak do tej  pory  wzrost  inflacji  bazowej – zarówno w przypadku inflacji bazowej netto  jak i „nowej” inflacji bazowej, tj. po wykluczeniu cen żywności oraz cen  energii.  Ponieważ URE nie podjął decyzji w sprawie podwyżek cen gazu, która  przewidywana była przez PGNiG od 1 października, można oczekiwać, że

Dzisiejsze  dane,  szczególnie te dotyczące inflacji bazowej po wykluczeniu cen  żywności  oraz  cen  energii,  będą silnym argumentem za podwyżką stóp procentowych  podnoszonym  przez  jastrzębią część RPP. Wskaźnik ten bowiem zawiera w sobie wszystkie te elementy, na które Rada ma wpływ poprzez swoje działania  w  zakresie  stóp  procentowych, a jego wzrost w sierpniu należy uznać za spektakularny. Nie sądzimy jednak, aby do podwyżki stóp doszło już w najbliższą środę, gdyż naszym zdaniem nie znajdzie się w Radzie większość, która  wniosek  o  podwyżkę by poparła.

Spodziewamy się natomiast, że stopy wzrosną  na  posiedzeniu  październikowym,  kiedy  to oprócz kolejnej serii miesięcznych   danych   makroekonomicznych  będzie  znana  także  najnowsza projekcja  inflacji. Dodatkowym argumentem za podwyżką będzie złożona przez rząd deklaracja w sprawie przystąpienia Polski do strefy euro w 2011 roku. Dane są negatywne dla rynku obligacji i pozytywne dla złotego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Kurtek, Bank BPH

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / BPH: stopy wzrosną w październiku