BPH: Takiej decyzji RPP spodziewał się rynek

Maja Goettig
23-12-2009, 13:08

Dzisiejsza decyzja RPP o pozostawieniu stóp bez zmian wpisała się w oczekiwania analityków i uczestników rynku.

Na taki scenariusz wskazywało przyjęte już w październiku neutralne nieformalne nastawienie w polityce pieniężnej oraz dobiegająca końca kadencja obecnej Rady, co powoduje, że jest ona niechętna do zmian parametrów polityki monetarnej.

Spodziewamy się, że kolejną decyzją, na jaką zdecyduje się już nowa Rada, będą podwyżki stóp procentowych. Ze względu jednak na prognozowany znaczący spadek inflacji i jedynie umiarkowaną skalę ożywienia gospodarczego w przyszłym roku (szacujemy wzrost PKB w 2010 r. na 2,0 proc. wobec 1,5 proc. w 2009
r.) spodziewamy się, że Rada może pozostawić stopy bez zmian przez cały przyszły rok. Szybszy wzrost aktywności w polskiej gospodarce oraz większa skala zacieśniania polityki monetarnej przez EBC w przyszłym roku niż obecnie zakładamy to główne czynniki ryzyka dla naszej prognozy kształtowania się stóp.

Maja Goettig
Główny ekonomista BPH

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maja Goettig

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / BPH: Takiej decyzji RPP spodziewał się rynek