Brak porozumienia nt. wypłaty nagród dla załogi KGHM

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 30-09-2005, 14:55

Brakiem porozumienia zakończyły się w piątek kolejne negocjacje między zarządem KGHM Polska Miedź SA a związkami zawodowymi, dotyczące wypłaty dla załogi dodatkowej nagrody - poinformował PAP wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego Leszek Hajdacki.

Brakiem porozumienia zakończyły się w piątek kolejne negocjacje między zarządem KGHM Polska Miedź SA a związkami zawodowymi, dotyczące wypłaty dla załogi dodatkowej nagrody - poinformował PAP wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego Leszek Hajdacki.

    Jak informowali wcześniej przedstawiciele spółki, zrealizowanie postulatów związków kosztowałoby spółkę ponad 100 mln zł.

    W piątkowych negocjacjach brali udział przedstawiciele wszystkich central związkowych działających w koncernie, w tym Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego (ZZPPM) i Sekcji Krajowej Górnictwa Rud Miedzi NSZZ Solidarność.

    "Uczestniczymy w tych rozmowach wraz z innymi związkami, ale niezależnie od tych negocjacji w ramach trwającego sporu zbiorowego w najbliższy poniedziałek odbędziemy oddzielne spotkanie z zarządem z udziałem mediatora" - powiedział Hajdacki.

    Związkowcy domagali się przede wszystkim wypłaty dodatkowej nagrody za bardzo dobre - jak podkreślają - wyniki produkcyjne i finansowe koncernu w wysokości 100 proc. średniej miesięcznej płacy i podwyżek dla 30 proc załogi.

    "Zarząd przedstawił stanowisko polegające na uruchomieniu nagrody w wysokości 75 proc. średniego miesięcznego wynagrodzenia" - poinformowały w wydanym oświadczeniu centrale związkowe.   Związkowcy ustąpili z części swoich postulatów i zaproponowali, aby zarząd w ramach puli przeznaczonej na wypłatę jednorazowej nagrody dla załogi (w proponowanej przez siebie wysokości 75 proc.) wygospodarował kwotę, która zapewniłaby stały wzrost płac dla 1/3 załogi.

    "Zaznaczyliśmy, że teraz każda centrala musi opowiedzieć się za lub przeciw tym propozycjom i następnie przedstawić swoje stanowisko na kolejnym spotkaniu z zarządem, zaplanowanym również na poniedziałek" - powiedział Hajdacki.

     W KGHM trwa spór zbiorowy pomiędzy pracodawcą a największym związkiem w firmie - ZZPPM. Podstawą jego wszczęcia jest niezrealizowanie przez koncern czterech postulatów wysuwanych przez ten związek. Najważniejsze z żądań pokrywają się z tym, czego chcą pozostałe centrale; dotyczą wypłaty dla załogi dodatkowej nagrody za bardzo dobre wyniki produkcyjne osiągane przez Polską Miedź oraz indywidualnych przeszeregowań 1/3 załogi, co oznaczałoby podwyżki dla tych pracowników.

    Pozostałe dwa postulaty dotyczą doinwestowania spółek grupy kapitałowej KGHM Polska Miedź SA oraz zmiany w zakładowym układzie zbiorowym pracy.

     Zarząd Polskiej Miedzi podkreślał, że w tym roku w koncernie odnotowano już bardzo wysoki wzrost wynagrodzeń. Przeciętna miesięczna płaca w 2005 roku kształtuje się na poziomie 6,3 tys. zł (brutto) i jest wyższa od ubiegłorocznej o 13 proc.

    Zarząd KGHM przewiduje, że spółka osiągnie w tym roku zysk netto w wysokości 1 mld 920 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane