Brak pośpiechu Fed w podnoszeniu stóp korzystny dla złota

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 09-11-2021, 11:11

Po ubiegłotygodniowym, zgodnym z oczekiwaniami komunikacie Fed w kwestii rozpoczęcia stopniowego wycofywania się z programu skupu aktywów, notowania złota zwyżkują.

Przedstawiciele Rezerwy Federalnej bowiem wyraźnie zaznaczyli, że obecnie jest zbyt wcześnie na podwyżki stóp procentowych w USA. Zaznaczyli także, że będą oni uważnie śledzić kolejne dane makroekonomiczne.

W podobnym tonie wczoraj wypowiedzieli się członek zarządu Fed, Richard Clarida, oraz szef Fed w Chicago, Charles Evans. Oboje w swoich wystąpieniach podkreślili, że podwyżki stóp procentowych póki co nie są brane pod uwagę.

Inwestorzy jednak wyczekują kolejnych danych makro z USA, które mogłyby potencjalnie wpłynąć na decyzje Fed - a do nich należą informacje dotyczące inflacji. Już jutro opublikowane zostaną odczyty inflacji CPI w USA za październik, które mogą być później komentowane przez członków Fed. Aby zwyżka cen złota się utrzymała, konieczna będzie dalsza presja spadkowa na wartość amerykańskiego dolara, związana m.in. z odkładaniem na później decyzji o ewentualnej podwyżce stóp procentowych w USA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane