"Brak przesłanek do kupowania akcji Orlenu"

KZ
07-02-2013, 08:53

Specjaliści DM BDM rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla PKN Orlen od zalecenia "redukuj" z ceną docelową 45,2 zł.

- Długoterminowo zasadniczym celem strategicznym Orlenu jest budowa zintegrowanego, wielosegmentowego podmiotu paliwowo-energetycznego o zdywersyfikowanej strukturze aktywów (model multi-utility). W 4Q’12 spółka zaprezentowała strategię na lata 2013-17. Zwracamy uwagę, że założenia poprzedniej strategii  (2009-13) w wielu elementach wyraźnie rozjechały się z rzeczywistością. Przy czym najsłabiej w stosunku do wcześniejszych założeń performuje podstawowy segment rafineryjny. Jednocześnie bilans spółki jest obecnie dużo zdrowszy niż kilka lat temu (na koniec 2012 roku wskaźnik dług netto/oczyszczona EBITDA LIFO szacujemy na 1,3x) - podano w uzasadnieniu.

-  Zarząd spółki wysłał rynkowi komunikat, że Orlen staje się spółką dywidendową. Jednak na pierwszym miejscu stawiane jest bezpieczeństwo finansowe oraz uzyskanie dobrych ocen ze strony agencji ratingowych (chęć zdywersyfikowania finansowania), co może wpłynąć na wysokość rekomendowanej dywidendy. Obok odpisów na Unipterol, wyniki 4Q’12 rozczarowują pod względem przepływów z działalności operacyjnej. Dług netto po 4Q’12 wrósł do 6,8 mln PLN z 5,9 mln PLN po 3Q’12 (spółka odnotowała jedynie 0,4 mld PLN dodatnich przepływów z działalności operacyjnej, mimo sprzedaży transzy zapasów obowiązkowych w końcówce roku) - dodano.

- Obecnie nie dostrzegamy wyraźnych fundamentalnych przesłanek do zwiększania ekspozycji na spółkę. Prezentowane w 2012 roku wyniki w segmencie rafineryjnym nie były tak dobre jak wskazywały na to marże modelowe, co wygląda niekorzystnie przy założeniu słabszego otoczenia makro w 2013 roku w tym zakresie. Jednocześnie w ostatnich miesiącach poprawiła się sytuacja w sektorze petrochemicznym. W długim terminie oczekujemy jednak presji na marże tradycyjnych producentów bazujących na ropie ze strony niskokosztowych fabryk z USA i Bliskiego Wschodu - przewidują analitycy DM BDM.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rekomendacje / "Brak przesłanek do kupowania akcji Orlenu"