Brakuje oznak poprawy

Robert Kurowski
opublikowano: 24-12-2001, 00:00

W ubiegłym tygodniu byliśmy świadkami dość niepokojącego falowania rynku akcji. Na kolejnych sesjach następowało dość niskie otwarcie, które dopiero na zamknięciu było niwelowane. W efekcie tych zwyżek WIG 20 wspiął się minimalnie ponad poziom 1200 punktów, co jak wcześniej prognozowano, było pierwszym i znaczącym oporem dla korekcyjnych wzrostów.

W miarę zbliżania się przerwy świątecznej zapał inwestorów słabł, czego przyczyną były m.in. trudne do przewidzenia skutki zamieszania politycznego i gospodarczego w Argentynie.

Generalnie kondycję krajowego rynku akcji należy ocenić jako dość słabą, indeks WIG20 zmierza w kierunku krótkoterminowego minimum, czyli 1172 punktów. Znaczące jest to że indeks pozostaje poniżej średniej 15-dniowej, natomiast wsparciem przy testowaniu wymienionego dna jest średnia 100-sesyjna, przebiegająca obecnie przy 1165 punktach.

Wskaźniki RSI oraz MACD są cały czas w stanie poniżej równowagi — bardzo krótki okres zwyżki nie doprowadził do jakiejkolwiek poprawy ogólnej sytuacji, która biorąc pod uwagę czynniki zewnętrzne, raczej może być nieciekawa.

Pogarsza się sytuacja finansowa spółek giełdowych. Zostanie to potwierdzone wynikami za czwarty kwartał. Zapowiedzią jest spadek tempa wzrostu produktu krajowego brutto do 0,8 proc. w kwartale poprzednim i prawdopodobna recesja w następnych miesiącach.

Spółki o dużej kapitalizacji i silnym wpływie na indeksy, poza nielicznymi wyjątkami, są w głębokiej zapaści, ocierając się o bankructwo. Jednak stosunkowo płytki rynek (płynność) GPW może być w pewnym stopniu uodporniony na tego typu dane.

Dlatego nie będzie dużym zaskoczeniem, jeżeli na pierwszych sesjach nowego roku dojdzie do wygenerowania kolejnego korekcyjnego impulsu wzrostowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Kurowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy