Brakuje powodów do zwyżek

Paweł Wojtaszek
10-02-2003, 00:00

Ubiegły tydzień na giełdzie potwierdził dominację strony podażowej. Wartość indeksu WIG 20 znalazła się poniżej 1,1 tys. pkt. Nic nie wskazuje na to, by na rynek miały powrócić trwałe wzrosty. Trudno więc liczyć na zarobek na długich pozycjach na rynku kontraktów terminowych.

Od 24 stycznia utrzymujemy krótkie pozycje, które otwieraliśmy na poziomie 1150 pkt. Dotychczas przyniosły one około 70 pkt zysku. W dalszym ciągu nie dostrzegam jakichkolwiek sygnałów zakończenia trendu spadkowego. Uważam więc, że zamknięcie tych pozycji powinno nastąpić dopiero po zbliżeniu się indeksu WIG 20 i kontraktów do strefy 1040-1060 pkt, co byłoby równoznaczne z osiągnięciem 100-pkt zysku z tej inwestycji.

Gracze przykładają duże znaczenie do strefy 1040-1060 pkt. W tej okolicy znajdują się ubiegłoroczne dołki oraz dwuletnia linia wsparcia. Na tym poziomie można więc spodziewać się rozpoczęcia dynamicznej korekty wzrostowej.

Zgodnie z prognozą z ubiegłego tygodnia, WIG 20 nie dotarł do poziomu 1150 pkt. Optymizm na rynku panował jedynie w poniedziałek, kiedy indeks wzrósł do 1142 pkt. Jednak kolejne sesje to dramat dla posiadaczy długich pozycji. Zarówno indeks WIG 20, jak i kontrakty, pogłębiły swoje tegoroczne minima. Obecnie wynoszą one odpowiednio 1083,92 pkt i 1073 pkt. Kolejne próby powrotu indeksu WIG 20 powyżej psychologicznego poziomu 1,1 tys. pkt powinny zakończyć się fiaskiem i od początku nowego tygodnia rynek ponownie pogrąży się w spadkach.

Warto podkreślić, że nadal utrzymuje się ujemna baza między futures na WIG 20, a indeksem, która w ubiegłym tygodniu przekraczała nawet 20 pkt. To wskazuje, że gracze nie wierzą w możliwość wzrostów lub przynajmniej powstrzymania spadków. W ubiegłym tygodniu nie mogli za to narzekać day traderzy. W trakcie spadkowych notowań zmienność sięgała nawet 35 pkt.

W naszej strategii zmieniamy poziom ustawienia zlecenia „stop loss” z jednoczesnym odwróceniem pozycji. Obecnie, w zależności od horyzontu inwestycyjnego, jest to strefa 1150-1160 w średnim terminie, a w krótkim poziom 1134 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Wojtaszek

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Brakuje powodów do zwyżek