Branża chce zakazu wyrzucania na śmieci łopat turbin wiatrowych

opublikowano: 16-06-2021, 13:44

Organizacja branżowa Wind Europe wezwała Komisję Europejską do wprowadzenia od 2025 roku zakazu wyrzucania na śmieci łopat turbin wiatrowych.

Eksperci zwracają uwagę, że choć większość elementów turbin wiatrowych nadaje się do recyklingu, to wykonane z włókna szklanego i węglowego oraz syntetycznej żywicy łopaty nie nadają się do ponownego użytku. W związku z tym trafiają na wysypiska śmieci. Wind Europe prognozuje, że do 2025 roku wyrzucane będzie w Europie ok. 25 tys. ton łopat turbin wiatrowych rocznie. Do 2030 roku będzie to już 52 tys. ton rocznie.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Organizacja wezwała Komisję Europejską aby zakazała wyrzucania łopat turbin wiatrowych, co zmusiłoby ich producentów do przemyślenia ich konstrukcji tak, aby mogły być poddawane recyklingowi. Zakaz ma dotyczyć także wysyłania zużytych łopat poza Unię Europejską.

Vestas Wind Systems, największy europejski producent turbin wiatrowych, już opracował sposób na recykling łopat dzięki zastosowaniu rozpuszczalnej żywicy syntetycznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MareK Druś, Bloomberg

Polecane