Branża oświetleniowa mocniej świeci w eksporcie

  • Anna Pronińska
02-08-2013, 00:00

Krajowy rynek oświetleniowy się kurczy. Dla firm ratunkiem jest eksport.

O kilka procent spadł rynek branży oświetleniowej w I półroczu 2013 r. — tak szacuje giełdowy ES-System, producent opraw i systemów oświetleniowych. To efekt przesunięcia projektów do realizacji na drugie półrocze i słabej kondycji kanału hurtowego.

Fot. Istock
Zobacz więcej

Fot. Istock

— Szacujemy, że rynek elektrotechniczny spadł po I półroczu 2013 r. o około 11 proc. r/r — mówi Romuald Wojtkowiak, prezes ES-Systemu.

Spółka, która 28 sierpnia poda wyniki za I półrocze 2013 r., szacuje, że mimo trudnego rynku zwiększyła udziały w nim o 1 pkt proc., do 21 proc. r/r. ES-System liczy też, że wynik finansowy w II kwartale tego roku będzie lepszy niż w I kwartale, gdy strata netto sięgnęła 212 tys. zł.

— W II kwartale 2013 r. utrzymaliśmy dynamikę realizacji bieżących zleceń z I kwartału, jednak w ostatnim miesiącu kilka projektów o wartości 4 mln zł łącznie uległo przesunięciu na kolejne kwartały — mówi prezes ES-Systemu. Zakłada, że w tym roku powtórzy się zeszłoroczny scenariusz,gdy cały zysk spółki był generowany w IV kwartale. Także Ryszard Wtorkowski, prezes giełdowego LUG, potwierdza, że wiele inwestycji ma poślizg, ale nie są zaniechane.

— Branża oświetleniowa zanotowała jednak spadki obrotów w I półroczu. Od połowy czerwca można obserwować pewną stabilizację i zwyżki, choć jeszcze niskie. Widzimy w perspektywie zamówień, że II półrocze powinno być dużo lepsze, szczególnie od połowy III kwartału. Ostatni kwartał roku powinien być na normalnym poziomie — mówi Ryszard Wtorkowski. Zapewnia, że prognozy LUG na 2013 r. są bezpieczne (110 mln zł przychodów i 3,63 mln zł zyskunetto). ES-System, który nie podaje prognoz, chciałby natomiast w tym roku co najmniej powtórzyć wyniki za 2012 r., gdy przychody sięgnęły 169 mln zł, a zysk netto 4,3 mln zł. Receptą na trudne czasy jest dla firm eksport. W ubiegłorocznych przychodach ES- Systemu stanowił 22 proc.

— Nadal odczuwamy spowolnienie w UE, do której trafia 70 proc. naszego eksportu. Nadzieje wiążemy m.in. z Rosją, która przynosi nam 16 proc. przychodów eksportowych. Oświetliliśmy tam m.in. kompleks magazynowo- -logistyczny i centrum handlowe. Mamy sporo inwestycji na Ukrainie dla fabryk Nestle, Danone’a czy salonów Forda i rozmawiamy o większych zleceniach w Kuwejcie oraz Arabii Saudyjskiej — mówi Romuald Wojtkowiak.

Ujawnia, że spółka rozmawia o 20 inwestycjach publicznych i prywatnych w kraju i za granicą. LUG także ukierunkowuje się na eksport, który według wstępnych szacunków po I półroczu zapewnił blisko 60 proc. sprzedaży.

— Zwyżki notujemy głównie w krajach unijnych, bo spowolnienie gospodarcze powoduje, że jest większe zainteresowanie produktami z Polski, które są bardzo dobrej jakości, ale tańsze — mówi Ryszard Wtorkowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Branża oświetleniowa mocniej świeci w eksporcie