Branża trzyma kciuki

MEW
25-11-2005, 00:00

...za liberalizację rynku

Piotr Nesterowicz - dyrektor generalny Tele2 Polska

Pani Anna Streżyńska bardzo celnie zidentyfikowała najważniejsze problemy polskiego rynku telekomunikacyjnego. Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko jej kibicować. Tele2 już od ponad roku zabiega w URTiP o liberalizację rynku abonamentu w Polsce i choć są ku temu wszelkie merytoryczne przesłanki, regulator nie podjął do tej pory decyzji. Monopolistyczna pozycja TP na rynku abonamentu — stanowiącego dla wielu abonentów grubo ponad połowę wydatków telefonicznych — kosztuje Polaków krocie. Podobnie wygląda sytuacja na rynku szerokopasmowego dostępu do internetu: dzięki monopolistycznej pozycji TP pobiera wysokie opłaty za usługi, których jakość odbiega od standardów obowiązujących w krajach, gdzie rynek został uwolniony.

...telewizję cyfrową

Adam Brodziak - członek zarządu Polskiego Operatora Telewizyjnego

Sam pomysł mi się podoba, ale boję się, że trudno będzie go zrealizować. Finansowanie dekoderów to niełatwe zadanie, bo obok telewizji naziemnej dekodery są też w telewizji satelitarnej i kablowej. Jeżeli wszystkie sektory nie będą traktowane równo, Komisja Europejska może wszcząć postępowanie o nieprawidłowym wykorzystaniu pomocy publicznej. Tak się stało we Włoszech i w Niemczech. Z drugiej strony, przejście na naziemną telewizję cyfrową pozwoli na uwolnienie częstotliwości, które państwo będzie mogło wykorzystać do innych celów telekomunikacyjnych, co zwiększy przychody do budżetu.

...zamianę opłat za UMTS

Tadeusz Kubiak - prezes Polskiej Telefonii Cyfrowej

Zamiana opłat UMTS na inwestycje to ruch w dobrym kierunku. Lepiej, by pieniądze z koncesji UMTS szły na inwestycje infrastrukturalne, zamiast służyć do finansowania upadających hut i kopalń. Z zachwytami poczekamy, aż zobaczymy ostateczną wersję ustawy. Decyzje pani minister idą po linii naszej krytyki obecnego szefa urzędu, który nie ma wizji rozwoju rynku telekomunikacyjnego. Wydaje się, że ta niemoc zostanie przełamana.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEW

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Branża trzyma kciuki