Branżowy lepszy od finansowego

DI
opublikowano: 06-03-2006, 00:00

Zarząd Jelfy uważa, że wezwanie ogłoszone przez Sanitas jest korzystne dla spółki i akcjonariuszy. Podobnie oceniał ofertę Enterprise Investors.

Dla dalszego rozwoju Jelfy, notowanej na GPW firmy farmaceutycznej, korzystniejsze jest pozyskanie inwestora branżowego, który ułatwi jej dostęp do nowoczesnych produktów i technologii, zwiększy eksport oraz zapewni wspólne prace badawczo-rozwojowe. Wsparcie Sanitasa, litewskiego producenta farmaceutyków, pozwoliłoby — zdaniem zarządu polskiej firmy — na realizację planów spółki.

— Zarząd rekomenduje akcjonariuszom złożenie zapisów w odpowiedzi na wezwanie. Biorąc pod uwagę konsekwencje wynikające z wezwania na 90,01 proc. akcji Jelfy, przy posiadanych przez Sanitas 9,99 proc. akcji, niezłożenie zapisu na sprzedaż akcji naraża akcjonariuszy na brak płynności akcji, przymusowy wykup lub ich przymusowy odkup — czytamy w komunikacie spółki.

Podkreśla, iż Sanitas zawarł już ze związkami zawodowymi porozumienie w zakresie spraw pracowniczych i socjalnych.

Sanitas ogłosił 27 lutego wezwanie na sprzedaż 6,12 mln akcji Jelfy, czyli 90,01 proc. kapitału. Oznacza to, że spółki z grupy Invalda (Sanitas i Finasta mają łącznie 9,99 proc. akcji Jelfy) planują po zakończeniu wezwania kontrolować 100 proc. kapitału jeleniogórskiej firmy.

Oferowana przez Sanitas cena wynosi 93 zł za akcję. Zapisy będą przyjmowane od 6 marca do 6 kwietnia. Transakcja ma być zamknięta do 11 kwietnia 2006 r. Wezwanie dojdzie do skutku pod warunkiem, że Sanitas wraz z Finastą po zakończeniu zapisów będą mieć 50 proc. plus jedną akcję Jelfy.

Oferowana przez Sanitas cena jest wyższa o 3,33 proc. od zaproponowanej w niedawnym nieskutecznym wezwaniu Logis Partners. Należąca do grupy Enterprise Investors spółka odstąpiła od zakupu akcji Jelfy w wezwaniu, ponieważ zapisy objęły mniej niż wymagana minimalna liczba walorów. EI chciało skupić 66 proc. akcji Jelfy, oferując po 90 zł za papier.

Warto przypomnieć jak wezwanie Logis Partners ocenił zarząd Jelfy?

— Zaproponowana cena — 90,00 zł za jedną akcję — jest korzystna dla akcjonariuszy i odpowiada wartości spółki — uważał wówczas zarząd.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Branżowy lepszy od finansowego