Branżowy przebój

SYS
opublikowano: 16-07-2008, 00:00

Hitem ostatnich lat w instalatorstwie jest stosowanie kotłów kondensacyjnych.

Hitem ostatnich lat w instalatorstwie jest stosowanie kotłów kondensacyjnych.

Nowoczesne kotły najefektywniej wykorzystują energię wytwarzaną przez gaz. Najczęściej są kupowane do domów jednorodzinnych, chociaż stosuje się je także w budynkach przemysłowych. Kotły te wykorzystują zjawisko kondensacji, z którym spotykamy się na co dzień. Prosty przykład: woda w garnku bez pokrywki gotuje się dłużej — z garnka ucieka para wodna, a z nią cenna energia. Jeśli garnek jest przykryty, energia działa w środku, a woda podgrzewa się szybciej.

Kotły kondensacyjne —w przeciwieństwie do tradycyjnych — nie pozwalają uciec parze wodnej. Są tak skonstruowane, aby w maksymalnym stopniu odebrać od spalin ciepło. Ochładzają je do temperatury tak niskiej, że zgromadzona w spalinach para wodna zaczyna się wykraplać, czyli kondensować — a to oznacza oddawanie energii. Jeśli jest to takie proste, dlaczego kotły kondensacyjne są dużo droższe od tradycyjnych? Bo powstający kondensat, czyli skroplona para wodna, ma odczyn kwaśny — a to oznacza konieczność użycia wytrzymałych materiałów, takich jak stal kwasoodporna. Niemniej opłaca się. Kocioł kondensacyjny pozwala zaoszczędzić nawet do 40 proc. paliwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SYS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy