Branży odlewniczej wiedzie się w tym roku lepiej

Katarzyna Sadowska
opublikowano: 13-09-2010, 00:00

Odlewnie Polskie dostrzegają wzrost zamówień. Victaulic zainwestuje 45 mln zł w nowe maszyny.

Odlewnie Polskie dostrzegają wzrost zamówień. Victaulic zainwestuje 45 mln zł w nowe maszyny.

2009 rok był wyjątkowo trudny dla branży odlewniczej.

— W najostrzejszej fazie kryzysu, który nie oszczędził naszej branży, nasze zamówienia spadły w stosunku do 2008 r. o 45 proc. — mówi Leszek Walczyk, prezes Odlewni Polskich.

W tym roku na szczęście nie jest już tak źle.

— W stosunku do tego, co obserwowaliśmy w ubiegłym roku, widać ożywienie i są coraz większe szanse na zwiększenie sprzedaży. Trochę jeszcze brakuje do poziomu z 2008 r., ale widać, że dzieje się coś pozytywnego — przyznaje Leszek Walczyk.

Podobnego zdania jest Jarosław Litwiński, dyrektor generalny polskiego oddziału amerykańskiego koncernu Victaulic.

— Po relatywnie trudnym 2009 r. budzący się przemysł stopniowo zwiększa zapotrzebowanie na odlewy. Czerwiec bieżącego roku był zdecydowanie jednym z najlepszych miesięcy w historii naszej odlewni, jeśli chodzi o produkcję odlewów dla klientów. Widać ożywienie w zamówieniach sektora motoryzacyjnego — mówi Jarosław Litwiński.

Leszek Walczyk zaznacza jednak, że klienci spółek odlewniczych zachowują się teraz inaczej, niż przed kryzysem.

— Zamówienia składane są teraz na 2-3 miesiące naprzód, a wcześniej były to dużo dłuższe okresy. Klienci nie są też chętni do publikowania prognoz swojej produkcji, co pozwalało nam wcześniej planować naszą produkcję i przewidywać poziom zamówień — tłumaczy Leszek Walczyk.

Chociaż rynek się zmienił —generalnie Odlewnie Polskie są dobrej myśli, podobnie jak Victaulic, który planuje spore inwestycje. Jak podają przedstawiciele spółki — kosztem 45 mln zł zakład w Drezdenku ma zostać przekształcony w najnowocześniejszą odlewnię żeliwa sferoidalnego w regionie.

— Nasze moce produkcyjne wzrosną o około 30 proc. Jednak dużo ważniejsza z punktu widzenia projektu jest znacząca poprawa jakości produkowanych odlewów oraz hermetyzacja procesu — mówi Jarosław Litwiński.

Zakończenie modernizacji fabryki zaplanowano na sierpień 2011 r. 12 mln zł do projektu dokłada Unia Europejska. Pozostałe 33 mln zł to gotówka spółki wypracowana przez ostatnie lata (w 2009 r. Victaulic miał 15,5 mln zł zysku netto).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Sadowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu