Bratkowski: zby szybkie usztywnienia złotego do euro może opóźnić starania Polski

opublikowano: 17-11-2003, 11:00

PAP: Wiceprezes Narodowego Banku Polskiego Andrzej Bratkowski uważa, że przedwczesne usztywnienie złotego wobec euro może utrudnić prowadzenie spójnej polityki monetarnej i opóźnić, a nie przyspieszyć wejście Polski do strefy euro.

W sobotę "Rzeczpospolita", powołując się na rzecznika prasowego resortu finansów Wiktora Krzyżanowskiego, napisała, że Polska wystąpi do Europejskiego Banku Centralnego o sztywne powiązanie złotego z euro, co będzie pierwszym krokiem na drodze do strefy euro.

Według dotychczasowych zasad, przed przystąpieniem do strefy euro Polska przez dwa lata powinna należeć do mechanizmu walutowego ERM2.

"W ciągu dwóch, trzech tygodni Ministerstwo Finansów i NBP rozpoczną negocjacje nad wspólnym stanowiskiem w rozmowach z EBC" - powiedział w sobotniej "Rz" rzecznik MF.

W przesłanym PAP w poniedziałek oświadczeniu wiceprezes NBP napisał:

1. Polska nie jest zobowiązana do przedstawienia ECB propozycji kursu centralnego i pasma dopuszczalnych jego wahań przed rozpoczęciem rozmów o warunkach włączenia Polski do systemu ERM2.

2. Przedwczesne usztywnienie złotego wobec euro może utrudnić prowadzenie spójnej polityki monetarnej i w konsekwencji opóźnić, a nie przyspieszyć, uzyskanie przez Polskę członkostwa w Unii Gospodarczej i Walutowej.

3. W październiku 2002 roku wiceminister finansów Ryszard Michalski podpisał w imieniu rządu porozumienie z NBP, w którym zadeklarował, że intencją rządu jest spełnienie fiskalnych kryteriów zbieżności w 2005 roku. Zarówno projekt budżetu na rok 2004, jak i projekcje sektora finansów publicznych zawarte w najnowszym Przedakcesyjnym Programie Gospodarczym, są sprzeczne z tymi deklaracjami.

4. Punktem wyjścia do opracowania nowych założeń do strategii integracji Polski z Unią Gospodarczą i Walutową powinien być wiarygodny plan reform finansów publicznych określający termin spełnienia fiskalnych kryteriów zbieżności. Dopiero na tej podstawie możliwe będzie określenie pożądanego momentu ustalenia centralnego kursu złotego i pasma jego wahań oraz terminu wejścia Polski do ERM2.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Bratkowski: zby szybkie usztywnienia złotego do euro może opóźnić starania Polski