Brazylia: liczba niespłacanych kredytów rekordowo niska

ARŻ, Reuters
opublikowano: 27-11-2020, 14:59

W październiku liczba niespłacanych kredytów w Brazylii spadła do historycznych minimów. Stanowi to dowód ożywienia gospodarczego oraz tego, że działania banku centralnego zmierzające do poluzowania polityki fiskalnej okazały się skuteczne, pisze Reuters.

Kluczowe miary niespłacalności kredytów dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw były najniższe od czasu rozpoczęcia udostępniania takich danych przez bank centralny w 2011 roku.

Szeroki, 90-dniowy wskaźnik niewypłacalności obejmujący gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa spadł z 3,2 proc. we wrześniu do 3,1 proc. w październiku. Wskaźnik niewypłacalności przedsiębiorstw niefinansowych spadł do rekordowo niskiego poziomu (1,5 proc.) Ogólna liczba przypadków niewypłacalności gospodarstw domowych z tytułu pożyczek również była najniższa w historii.

Bank centralny udostępnił przedsiębiorstwom, bankom i rynkom finansowym ponad 1,2 bln reali w postaci dofinansowań i kredytów, aby złagodzić kryzys gospodarczy wywołany przez pandemię. Rząd zapewnił również bezpośrednie wsparcie pieniężne dziesiątkom milionów najbiedniejszych mieszkańców Brazylii, co było jednym z powodów zmniejszenia liczby niewypłacalności.

Bank centralny podał, że łączna kwota wszystkich niespłaconych pożyczek w Brazylii wzrosła w październiku o 1,4 proc. do 3,9 bln reali (730,3 mld). Dodano, że liczba kredytów w ciągu ostatniego roku wzrosła o 14,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane