Brazylia ma wielki program inwestycji w infrastrukturę

PA P
opublikowano: 09-06-2015, 19:45

Brazylijskie władze ogłosiły we wtorek zakrojony na szeroką skalę plan inwestycji w infrastrukturę na kwotę prawie 200 mld reali (64 mld dolarów), z czego ponad jedna trzecia ma zostać zrealizowana do 2018 roku.

Plan przewiduje m.in. budowę ok. 4,3 tys. kilometrów autostrad, a także linii kolejowych, terminali portowych i lotniczych. Władze mają nadzieję na ożywienie wzrostu w sytuacji, gdy przewiduje się spadek PKB Brazylii, pierwszej gospodarki Ameryki Łacińskiej, w tym roku o 1,2 proc. Spełnienie tych prognoz oznaczałoby najgorszy wynik w ciągu 25 lat.

Jeśli na wszystkie przetargi uda się znaleźć chętnych, w latach 2015-2018 zainwestowanych ma zostać prawie 70 mld reali; następnie, od 2019 roku, ma to być ok. 130 mld.

W kontekście prowadzonej przez władze polityki ograniczenia wydatków i deficytu budżetowego stający do przetargów będą mieli mniejszy dostęp do finansowania z banków państwowych i oczekuje się, że środki na inwestycje projektów pozyskają częściowo z prywatnych źródeł.

W komunikacie rządu napisano, że powrót do wzrostu zależy od wysokości inwestycji, a podjęte przez władze kroki "mają na celu poprawienie konkurencyjności wraz z efektywnym transportem produkcji rolnej i zmniejszeniem kosztów logistycznych w przemyśle". Komentatorzy oceniają, że plan ma zwiększyć popularność prezydent Dilmy Rousseff, nadwerężoną przez wysoką inflację i skandal korupcyjny w państwowym koncernie naftowym Petrobras.

Ogłoszony we wtorek plan ma stanowić uzupełnienie programu inwestycji w logistykę ogłoszonego przez rząd w 2012 roku, na kwotę ponad 200 mld reali.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PA P

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy