Brazylia może stracić tytuł "króla" cukru

opublikowano: 21-11-2018, 14:13

Po raz pierwszy od 16 lat, Brazylia, tradycyjnie największy na świecie producent cukru, może stracić palmę pierwszeństwa. Nowym „królem” rynku mogą zostać Indie.

Produkcja w tym azjatyckim kraju w tym sezonie może wzrosnąć o 5,2 proc. do rekordowego poziomu 35,9 mln ton dzięki zwiększającemu się areałowi i polepszającej się rentowności, wynika z szacunków komórki Departamentu Rolnictwa USA. Produkcja Brazylii może natomiast spaść o 21 proc. do 30,6 mln ton z powodu niesprzyjającej pogody i przejścia na produkcję etanolu.

Cukier
Zobacz więcej

Cukier fot. ARC

Przewiduje się obecnie, że globalna produkcja cukru zmniejszy się o 4,5 proc. schodząc do poziomu 185,9 mln ton, wobec szacunku 188,3 mln ton z maja, po weryfikacji prognoz dla Brazylii, Tajlandii i Unii Europejskiej.

Projekcje zakładają, że Brazylia pozostanie głównym eksporterem, wyprzedzając w tym rankingu Tajlandię. 

W tym roku notowania kontraktów na surowce cukrowe spadły o 18 proc. na giełdzie towarowej Nymex w Nowym Jorku. W 2017 r. ceny spadły o 22 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy