BRE Bank i Handlowy wyłożą karty na stół

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 03-11-2009, 00:00

W środę raporty z III kwartału ujawnią pierwsze banki. Powinny być lepsze niż te z II kwartału, ale to już jest w cenach

Polski sezon wyników wkracza w decydującą fazę. Jutro osiągnięcia z III kwartału zaprezentują pierwsze banki, a więc spółki z sektora, którego wyniki zawsze mają ogromne znaczenie dla całego rynku. Z prognoz analityków wynika, że dla banków miniony kwartał był lepszy niż drugi.

Zdaniem specjalistów IDMSA DM, trzeci kwartał powinien być lepszy niż drugi dzięki nieco lepszym przychodom operacyjnym, ściśle kontrolowanym kosztom i niższym rezerwom na opcje walutowe. Eksperci Millennium DM podkreślają, że na wyniki banków w III kwartale największy wpływ będzie miało zatrzymanie spadkowego trendu marży odsetkowej. Po raz kolejny będzie widoczna poprawa wyniku odsetkowego, wywołana z jednej strony zmianami w tabelach opłat i prowizji, a z drugiej —stopniowej poprawie dochodowości TFI oraz biur maklerskich. Analitycy mają też wśród banków swoich faworytów w tym sezonie. Przy tej okazji najczęściej wymieniane są ING oraz BZ WBK.

W tym gronie pojawia się także Bank Handlowy. Z wyliczeń brokerów wynika, że w III kwartale może on popisać się największą w sektorze dynamiką zysku netto w porównaniu z drugim kwartałem. Może być też jednym z nielicznych banków, którego zysk w III kwartale okaże się wyższy niż rok temu. IDMSA DM szacuje dynamikę odpowiednio na 241 i 13 proc. Jednak od razu trzeba dodać, że istotnym czynnikiem poprawiającym wynik będzie 118 mln zł z tytułu korekt rozliczeń podatków z lat 2005–08. Spory wpływ na wynik banku będą miały niższe rezerwy na rozliczenia opcyjnie. W ujęciu rocznym wynik prowizyjny może wykazywać tendencję spadkową.

W środę szansę na rehabilitację będzie miał BRE Bank, który w drugim kwartale miał wysokie straty. Teraz ma być dużo lepiej. W drugim kwartale bank stracił ponad 60 mln zł, teraz optymistyczne prognozy brokerów mówią nawet o ponad 100 mln zł zysku z III kwartału. Analitycy Millennium DM obstawiają, że będzie to około 69,5 mln zł. Oczekują oni wzrostu wyniku odsetkowego o 12,6 proc. rok do roku oraz wzrostu wyniku z tytułu prowizji (+9 proc. r/r). Broker podkreśla także niewielki wzrost kosztów działalności przy znacznie niższych niż w pierwszym półroczu odpisach na rezerwy . Ostatecznie jednak zysk netto będzie wyraźnie niższy niż rok temu.

BRE Bank: najgorsze minęło

Michał Konarski

analityk KBC Securities

Po BRE Banku spodziewamy się trochę lepszego wyniku z III kwartału niż rynek. Nasza prognoza zysku netto to 91 mln zł. Założyliśmy, że bank zawiąże niższe rezerwy. Wydaje się, że najgorsze minęło. Poprawa wyników BRE Banku była wielokrotnie sygnalizowana przez przedstawicieli zarządu banku. Dlatego nie oczekujemy dużego ich wpływu na kurs akcji.

Handlowy wyraźnie poprawi się w 2010 r.

Marcin Materna

dyrektor działu analiz Millennium DM

Wyniki Banku Handlowego (bez uwzględnienia zwrotu podatku) w III kwartale mogą być nieznacznie lepsze niż w poprzednich kwartałach tego roku i takich wyników spodziewa się rynek. Dlatego tylko wyraźnie lepsze wyniki mogłyby pozytywnie wpłynąć na kurs. Na wyraźniejszą poprawę wyników trzeba będzie poczekać do 2010 r.

Spodziewam się, że w III kwartale wynik odsetkowy będzie podobny jak w drugim (+13,5 proc. r/r). Podobnie może być także z wynikiem z tytułu prowizji (-12,4 proc. r/r). Oczekujemy kontroli kosztów działalności (-3,7 proc.), możliwej m.in. dzięki restrukturyzacji zatrudnienia w spółce. Niższe niż w poprzednich okresach będą  odpisy na rezerwy dzięki niższym rezerwom na rozliczenia opcyjne. Dodatkowo na wynik banku korzystnie wpłynie zaksięgowanie rozliczenia podatkowego wysokości 118 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy