BRE Bank: obietnice już były, czas na konkrety

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 17-02-2004, 00:00

BRE Bank coraz wyraźniej stawia na wielkość kosztem rentowności. I to dosłownie, bo koszty działania banku jeszcze nigdy nie były tak wysokie jak w IV kwartale ubiegłego roku.

Ostatni kwartał jeszcze raz udowodnił, że BRE Bank wyróżnia się niezwykłą zmiennością rachunków wyników. W końcu udało się wyhamować erozję wyniku odsetkowego, ale prowizje okazały się najniższe w całym 2003 r. W roku ich wartość była jednak zbliżona do odsetek. To m.in. efekt ekspansji BRE, która przyniosła wzrost kredytów w pod koniec 2003 r. o 1,4 mld zł do 15,4 mld zł (za ten wzrost odpowiadają należności od sektora budżetowego). O taką samą kwotę wzrosły depozyty (w IV kwartale o 13 proc. wobec 3 proc. dla sektora). Rok przyniósł skok aktywów o 11,5 proc., najlepszy wynik w bankowej czołówce. BRE już zdystansował BZ WBK i KB i atakuje ING BSK, piąty bank sektora pod tym względem.

Bank zrozumiał, że kluczem do sukcesu jest detal. To jednak sporo kosztuje, a wydatki znowu zaczynają być problemem BRE. IV kwartał, z rekordowymi 220 mln zł kosztów działalności, stoi w sprzeczności z wdrażanym przez większość roku programem oszczędnościowym. Koszty skutecznie zneutralizowały przyzwoite 214 mln zł zysku na działalności bankowej. W efekcie wskaźnik koszty/dochody pozostał na kompromitującym poziomie 100 proc., a opinie, że BRE nie potrafi utrzymać rentowności, znów są aktualne.

Wydatki na detal BRE chce finansować z planowanej emisji akcji, która przyniesie 500 mln zł. To zwiększy liczbę akcji w obrocie o około 20 proc. Jeśli inwestorzy ją zlekceważą, całość obejmie zapewne Commerzbank, co zwiększyłoby do 77 proc. jego zaangażowanie w kapitale BRE. Rozwodnienie kapitału osłabi i tak niewielki wskaźnik ROE (0,1-proc. zwrot z kapitału w 2003 r.). BRE nie wypełnił już prognoz na rok ubiegły i wbrew zapowiedziom nie wypracuje dwucyfrowego ROE także w roku obecnym, co od dawna było jasne. W przyszły roku ma być lepiej, ale rynek zamiast obietnic w końcu wolałby zobaczyć przyzwoite liczby.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BRE Bank: obietnice już były, czas na konkrety