BRE Bank potaniał po korekcie wyników

Agnieszka Morawiecka
03-01-2003, 00:00

BRE Bank dokonał korekty wyników za cały 2002 r. Mimo zapowiedzi prezesa Wojciecha Kostrzewy, że instytucja zakończy ubiegły rok bez straty, bank będzie „pod kreską” na ponad 100 mln. Rynek był bezlitosny, akcje spółki poszły w dół o 9,1 proc.

Tuż przed sylwestrowymi szaleństwami z BRE Banku nadeszły hiobowe wieści. Spółka poinformowała, że zakończy 2002 r. wyższą stratą niż po pierwszym półroczu, kiedy to zanotowała na minusie 100,3 mln zł. Do tej pory niektórzy inwestorzy łudzili się, że zapowiedzi Wojciecha Kostrzewy, prezesa BRE Banku, o zerowym lub lekko dodatnim wyniku za 2002 r. są realne.

— Zrobimy wszystko, aby w tym roku zbilansować stratę bądź ją wyeliminować — zapowiadał Wojciech Kostrzewa jeszcze pięć tygodni temu.

Rzeczywistość okazała się mniej różowa. Inwestorzy na złe wieści zareagowali bardzo szybko. Po ostrej przecenie na otwarciu (o 9,1 proc.) ostatecznie akcje spółki zamknęły dzień stratą rzędu 4,2 proc.

— Dla inwestorów to duża niespodzianka — komentuje Marek Świętoń, analityk ING Investment Management.

— To, że wynik banku za cały 2002 r. będzie dodatni, co kilkakrotnie sugerował prezes Kostrzewa, było mało prawdopodobne, jednak tak wysoka strata z pewnością zaskoczyła inwestorów — twierdzi Marcin Materna, analityk DM BIG BG.

Jego zdaniem, strata BRE Banku za cały 2002 r. może sięgnąć 160 mln zł. Przypomnijmy, że trzy pierwsze kwartały grupa zamknęła stratą 72 mln zł. Trzeci kwartał był lepszy od dwóch pierwszych, bo wówczas spółka wypracowała zysk netto na poziomie 30,2 mln zł.

Spółka zapowiedziała w komunikacie, że zamierza poddać poszczególne części portfela kredytowego bardziej restrykcyjnej klasyfikacji, co oznacza m.in. znaczne zwiększenie rezerw, a przede wszystkim podniesienie rezerwy ogólnej. W trzecim kwartale 2002 r. wysokość rezerw BRE wyniosła 39 mln zł.

— BRE Bank, który do tej pory tworzył rezerwy głównie na portfel inwestycyjny, teraz zwiększy również wysokość rezerw na ryzyko ogólne. To wyraźny sygnał, że spółka ma kłopoty z odzyskiwaniem należności od klientów — mówi Marek Świętoń.

Zdaniem Marcina Materny, znaczne zwiększenie rezerwy nie wiąże się jednak z bieżącymi wynikami BRE Banku.

— To rezerwa zabezpieczająca i nieobligatoryjna. Bank chce wejść w 2003 rok z tzw. czystą kartą. Nawet jeśli w ciągu tego roku jakość portfela będzie się pogarszać, spółka nie będzie musiała tworzyć rezerw na bieżąco lub będą one niewielkie, a tym samym zwiększy się szansa na wykazywanie dodatnich wyników kwartalnych. To powinno uspokoić inwestorów — twierdzi Marcin Materna.

Wbrew zapowiedziom, BRE Bankowi nie udało się zrealizować wielu inwestycji kapitałowych zapowiadanych na 2002 r., m.in. sprzedaży udziałów w PTE Skarbiec-Emerytura i akcji spółki ITI. Bank zrezygnował również z wydzielenia i zbycia pakietu walorów mBanku, który wciąż pozostaje źródłem kosztów. Radością nie napawają także wyniki należącego do grupy Banku Częstochowa. Na koniec trzeciego kwartału spółka zanotowała 13 mln zł straty. Gwoździem do trumny okazały się także nietrafione inwestycje w Elektrim czy Szeptel. Odpisy na uaktualnienie wartości pakietów tych spółek kosztowały BRE Bank około 60 mln zł.

Czy będzie lepiej? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

— Niewykluczone, że już pierwszy kwartał tego roku BRE Bank zakończy wynikiem dodatnim — mówi Marcin Materna.

Jego zdaniem, spółka zanotuje w 2003 r. zysk netto wysokości 143 mln zł.

Nieco bardziej sceptyczny w prognozach jest Marek Świętoń.

— Ten rok nie powinien być dla banku gorszy od ubiegłego. Jest jednak jeszcze za wcześnie, aby prognozować wynik po czterech kwartałach — twierdzi analityk ING Investment Management.

Wojciech Kostrzewa odmówił wczoraj w rozmowie z Reutersem wszelkich komentarzy na temat planowanych wskaźników finansowych na 2003 r. Niewykluczone, że bank nie opublikuje prognoz na ten rok.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Morawiecka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BRE Bank potaniał po korekcie wyników