BRE Bank wybiera się do Czech

Zbigniew Kazimierczak
opublikowano: 01-02-2007, 00:00

Działalność banku rośnie tak szybko, że zarząd chce zatrzymać w spółce cały zysk.

Działalność banku rośnie tak szybko, że zarząd chce zatrzymać w spółce cały zysk.

Ponad 115 mln zł zarobił na czysto w czwartym kwartale BRE Bank. To wynik z górnej granicy oczekiwań analityków i prawie o 145 proc. lepszy niż przed rokiem. W sumie w całym 2006 r. bank może się pochwalić zyskiem netto wysokości 421,3 mln zł.

— To najlepszy rezultat w tej dekadzie — mówi Sławomir Lachowski, prezes BRE Banku.

W dodatku znacznie lepszy od szacunków zarządu prezentowanych po trzecim kwartale. Wtedy mówiono o 450 mln zł zysku brutto, a jest 576,4 mln zł.

Skąd tak dobre wyniki?

— Trwa bardzo dobra koniunktura dla przedsiębiorstw — tłumaczy prezes.

To pociąga za sobą coraz lepszą sytuację pracowników firm i wzrost wartości zaciąganych kredytów. Dlatego np. w sektorze kredytów detalicznych BRE Bank w ubiegłym roku podwoił portfel.

Ale to nie koniec. Sławomir Lachowski zapowiada dalsze wzrosty także w tym roku, zarówno kredytów detalicznych, jak i biznesowych. Żeby jednak obsłużyć bardzo szybko rosnący wolumen działalności, bank potrzebuje pieniędzy, aby utrzymać wyznaczony poziom współczynnika wypłacalności w okolicy 10 proc.

— Nie zamierzamy emitować nowych akcji — deklaruje prezes.

Dlatego zarząd będzie rekomendował zatrzymanie całego ubiegłorocznego zysku i niewypłacenie dywidendy. Choć pewnie jest to zdarzenie jednorazowe. Generalne założenie banku na kolejne lata jest bowiem takie, aby połowę zysku wypłacać akcjonariuszom.

Sławomir Lachowski przyznaje, że założenia biznesowe na ten rok są równie ambitne, jak w roku poprzednim. Między innymi liczba klientów prywatnych ma się zwiększyć o 23 proc. — do 2 mln, a wartość udzielonych kredytów detalicznych wzrośnie o 4 mld zł. Zarząd zapowiada też ekspansję za granicą, wykorzystując doświadczenia kontrolowanego mBanku — internetowego ramienia grupy. Na razie mowa jest o Czechach i Słowacji.

— Decyzja w tej sprawie już zapadła. Szczegóły zaprezentujemy w tym półroczu. W drugiej połowie roku rozpoczniemy działalność — mówi prezes.

Inwestorom giełdowym spodobały się zapowiedzi BRE Banku. Kurs rynkowy spółki rósł wczoraj nawet o 6,8 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BRE Bank wybiera się do Czech