BRE chce wyjść z inwestycji w Telbank z zyskiem

Centrozap Spółka Akcyjna
opublikowano: 14-02-2003, 12:27

WARSZAWA (Reuters) - Prezes BRE Banku powiedział dziennikarzom w piątek, że kierowany przez niego bank zamierza wyjść w ciągu pierwszego półrocza z inwestycji w spółkę Telbank. Wbrew przewidywaniom analityków, BRE deklaruje, że zarobi na tej operacji.

Wojciech Kostrzewa dodał, że jego bank zamierza kontynuować politykę ograniczania obecności na rynku kapitałowym, rozpoczętą w ubiegłym roku.

"W pierwszym kwartale, wraz z Telbankiem i Elektrimem, chcemy zmniejszyć nasze zaangażowanie inwestycyjne o około 300 milionów złotych" - powiedział prezes BRE.

"Zamkniemy transakcję sprzedaży Telbanku i zamierzamy wyjść z tej transakcji, wyjść z zyskiem, choć niewielkim" - dodał Kostrzewa.

Pod koniec grudnia Tel-Energo, które przejęło od NBP kontrolny pakiet akcji Telbanku, poinformowało, że jest zainteresowane kupnem ponad 25 procent akcji tej spółki należących do konsorcjum banków, w tym między innymi BRE Banku. Prezes dodał również, że bank zamierza rozwiązać rezerwy banku związane z udzieleniem kredytu na zakup akcji Elektrimu, które obecnie ma przejąć od swojego klienta. Kostrzewa nie powiedział jednak w jakiej wysokości planowane jest rozwiązanie rezerw z tego tytułu.

"Oczekujemy, że w pierwszym kwartale tego roku rozwiążemy rezerwy na kredyt dla jednego z klientów, który kupował akcje Elektrimu" - powiedział w piątek dziennikarzom Wojciech Kostrzewa.

Na początku tego tygodnia Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) zgodziła się, by BRE Bank przejął od dwóch osób fizycznych 11.442.021 akcji Elektrimu, stanowiących 13,6 procent kapitału tej spółki, ze względu na przejęcie zastawu.

Grupa BRE Banku posiadała według stanu na koniec trzeciego kwartału 21,6 procent udziału w Elektrimie. Po transakcji BRE będzie miał więc około 35 procent akcji Elektrimu. Cały pakiet akcji Elektrimu należący do BRE ma trafić docelowo do Polsatu Media i firmy TCF.

Wcześniej KPWiG zezwoliła BRE Bankowi na przekroczenie progu 33 procent głosów na WZA Elektrimu. Wówczas bank podawał, że zwiększenie swojego zaangażowania w Elektrim odbędzie się głównie za sprawą przejęcia akcji spółki od klienta, któremu pożyczył pieniądze pod zastaw tych papierów.

Prasa spekulowała, że operacja taka może dotyczyć pakietu akcji Elektrimu należących do Ryszarda Opary, właściciela około 10 procent akcji spółki.

((Autor: Kuba Kurasz, redagowała: Olga Markiewicz; Reuters Messaging: kuba.kurasz.reuters.com@reuters.net; Reuters Serwis Polski, tel. 022 6539700, kuba.kurasz@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Centrozap Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / BRE chce wyjść z inwestycji w Telbank z zyskiem