Brexit większym wyzwaniem dla funduszy niż banków

opublikowano: 26-11-2015, 10:26

Ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej może stanowić większy problem i ryzyko dla firma zarządzających aktywami i ich wyceny niż dla banków, ocenia bank inwestycyjny Morgan Stanley, na który powołuje się Bloomberg. Może to oznaczać dla niektórych z nich konieczność przeniesienia się za granicę.

Zdaniem amerykańskiej instytucji, najbardziej ucierpią menedżerowi funduszy UCITS (zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe), takie jak Schroeders czy Henderson. 

Zobacz więcej

Brexit

Bloomberg

Ryzyko wynika bowiem z ich relatywnie wysokiej ekspozycji na ten format aktywów powierzonych im w zarządzenie, które stanowią od 30 do 40 proc.- wyjaśniają analitycy Morgan Stanley ,Huw van Steenis i Bruce Hamilton.

W raporcie podkreśla się, że o ile same fundusze UCITS są zadomowione i uregulowane w Europie, to zespoły zarządzających funduszami już nie. To może prowadzić do wyższych kosztów transakcyjnych i potrzeby zwiększenia kadry inwestycyjnej.

Wielka Brytania ma drugą na świecie pod względem wielkości branżę zarządzania aktywami, która przynosi spore zyski państwu. Opowiedzenie się przez społeczeństwo za opuszczeniem Unii Europejskiej, może być tak uciążliwe, że dla części brytyjskich funduszy konieczne będzie wyprowadzenie się z domu za granicę – czytamy w raporcie Morgan Stanley.

Zdaniem banku, brytyjski rząd przeprowadzi referendum w drugiej połowie przyszłego roku. Spowoduje to znaczą niepewność i wzrost zmienności cen aktywów oraz przyczyni się do spowolnienia tempa wzrostu gospodarki kraju.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Brexit większym wyzwaniem dla funduszy niż banków