Brexit zagraża istnieniu małych brytyjskich przedsiębiorstw

  • Paweł Makosz
opublikowano: 11-02-2021, 11:21

Spowodowane brexitem zmiany w handlu między UE a Zjednoczonym Królestwem okazały się ogromnym zagrożeniem, które może doprowadzić do bankructw wielu brytyjskich przedsiębiorstw, alarmuje Brytyjska Izba Handlowa (BCC).

Po wyjściu z UE niemal połowa brytyjskich eksporterów przeżywa problemy związane z opóźnieniami w dostawach, zwiększeniem kosztów oraz pojawieniem się dodatkowej dokumentacji. Badanie przeprowadzone przez Brytyjską Izbę Handlową wśród 465 firm wykazało, że 95 proc. przedsiębiorstw potrzebujących pomocy to małe firmy.

Jason Alden

Od momentu opuszczenia jednolitego rynku UE przez Wielką Brytanię, przedsiębiorstwa zostały zmuszone dostosować się do szeregu nowych formalności handlując z krajami wspólnoty.

Szczególnie dotknięty przez nowe przepisy został eksport produktów rolnych. Konieczność przedstawiania na granicy świadectw zdrowia podpisanych przez wykwalifikowanego weterynarza, spowodował, że ciężarówki, które niegdyś swobodnie pokonywały kanał La Manche, dzisiaj na wyjazd z Wysp Brytyjskich oczekują kilka dni.

– Firmy mocno odczuły zmiany na granicy. Niektóre z nich mogą nie przetrwać wprowadzonych w życie zmian w przepisach - powiedział Adam Marshall, dyrektor generalny BCC.

Przedsiębiorstwa szykują się również na dodatkowe kontrole związane z importem z UE, które szykowane są na okres od kwietnia do lipca. Zdaniem Marshalla rząd powinien odłożyć te działania i znacznie zwiększyć wsparcie dla przedsiębiorców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane