Brexitowe załamanie na rynku IPO

opublikowano: 12-07-2016, 22:00

W tym roku w Europie ofert na rynku pierwotnym będzie ponad połowę mniej niż w 2015 r., przewiduje PwC.

W pierwszym półroczu wartość przeprowadzonych pierwszych ofert publicznych (IPO) wyniosła 14,4 mld EUR, co stanowi wartość o ponad połowę niższą niż w latach 2014 i 2015. W drugim kwartale 2016 r. odnotowano 95 ofert o łącznej wartości 10,9 mld EUR, natomiast w pierwszych trzech miesiącach — 50 o łącznej wartości 3,5 mld EUR. PwC przewiduje co prawda wzrost aktywności spółek i inwestorów w drugiej połowie roku, ale nie spodziewa się, by przełożyło się to na wartość IPO wyższą niż 25 mld EUR.

Byłoby to o ponad połowę mniej niż w 2015 r. (57,4 mld zł), co eksperci firmy doradczej tłumaczą referendum w Wielkiej Brytanii i obawami o jego wynik (jak się okazało — słusznymi). — Wyniki referendum w Wielkiej Brytanii mocno odbiją się na całym europejskim rynku ofert publicznych w 2016 r.

Już pierwsza połowa tego roku na rynku IPO była znacznie słabsza niż w roku poprzednim, a reakcje po brexicie najprawdopodobniej osłabią go jeszcze bardziej. Mocno ucierpi przede wszystkim Londyn, który był dotychczas zdecydowanie największym rynkiem w Europie — podsumowujecytowany w raporcie Filip Gorczyca, wicedyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

Na giełdzie w Warszawie w minionym kwartale przeprowadzono osiem ofert — pięć na głównym rynku GPW i trzy na NewConnect — o łącznej wartości 92 mln EUR. Największą ofertę przeprowadził XTB DM (43 mln EUR). Zdaniem Filipa Gorczycy, na sytuację na GPW w dalszym ciągu negatywnie wpływa niepewność związana z dalszymi zmianami w OFE.

— Wprawdzie wicepremier Mateusz Morawiecki przedstawił pomysły na zmiany w drugim filarze, ale na ich jednoznaczną ocenę jest jeszcze za wcześnie — mówi ekspert PwC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński, Katarzyna Łasica

Polecane