Czytasz dzięki

RBNZ zaskoczył brakiem zmiany poziomu stóp procentowych

opublikowano: 13-11-2019, 06:59

Bank centralny Nowej Zelandii pozostawił stopy procentowe bez zmian. Decyzja zaskoczyła rynek, który oczekiwał obniżenia ceny pieniądza. Instytucja uzasadniła swoje stanowisko twierdzeniem, że istnieją oznaki, że gospodarka krajowa przestanie zwalniać, a inflacja wzrośnie.

Rozwój sytuacji gospodarczej od czasu sierpniowego oświadczenia nie uzasadnia zmiany w i tak już stymulującym otoczeniu monetarnym – stwierdził Bank Rezerw po utrzymaniu oficjalnej stopy procentowej na rekordowo niskim poziomie 1 proc. Oficjele dodali, że „…w razie potrzeby wprowadzony zostanie bodziec pieniężny”.

Zaskakujący ruch RBNZ w środę stanowi dowód na zmianę globalnej polityki po tym, jak Rezerwa Federalna zasygnalizowała przerwę w obniżaniu stóp procentowych podczas październikowego posiedzenia, a bank centralny Australii utrzymał stopy w zeszłym tygodniu. Wszystkie trzy banki obniżyły w tym roku stopy o 75 punktów bazowych. 

Nowa Zelandia była pierwsza w cyklu mini-łagodzenia, kiedy zaczęła obniżać stopy w maju. RBNZ wyjaśnił obecnie, że chce ocenić wpływ wcześniejszych obniżek, zanim doda kolejne bodźce.

Ekonomiści nie są jednak przekonani, czy bank centralny ma rację. 

Nadal uważamy, że bank jest zbyt optymistyczny, jeśli chodzi o perspektywy wzrostu -  powiedział Ben Udy, ekonomista z Capital Economics w Singapurze. Udy poprawnie przewidział, że RBNZ utrzyma stopy procentowe, i oczekuje, że bank centralny obniży je jeszcze dwa razy w przyszłym roku do 0,5 proc.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy