Brokerzy: Na rynku obawy o to, czy nie zabraknie miedzi

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-04-2005, 13:59

Na światowe rynki metali powracają obawy o możliwą nierównowagę między popytem i podażą miedzi - podają brokerzy. W środę metal zdrożał w Londynie do poziomu najwyższego od tygodnia, a w Szanghaju osiągnął rekordową cenę.

Na światowe rynki metali powracają obawy o możliwą nierównowagę między popytem i podażą miedzi - podają brokerzy. W środę metal zdrożał w Londynie do poziomu najwyższego od tygodnia, a w Szanghaju osiągnął rekordową cenę.

    Globalne zapasy miedzi monitorowane przez giełdy w Londynie, Nowym Jorku i Szanghaju spadły już w tym roku o 18 proc. i wynoszą obecnie 109 tys. 479 ton.

    Analitycy JPMorgan Chase oceniają, że w 2005 r. popyt może przewyższyć podaż miedzi o 190 tys. ton.

    Na dodatek chińska gospodarka, która zużywa tego metalu najwięcej na świecie, nie zwalnia tempa wzrostu - w I kwartale PKB Chin wzrósł o 9,5 proc. wobec spodziewanych 9,0 proc. Miedź w dostawach trzymiesięcznych zdrożała w środę na giełdzie LME w Londynie wczesnym popołudniem o 15 USD, czyli 0,5 proc., do 3 tys. 252 USD za tonę.

    W Szanghaju metal w dostawach natychmiastowych zdrożał w środę do 35 tys. 950 juanów za tonę z 35 tys. 170 we wtorek. W dostawach na czerwiec miedź podrożała o 900 juanów, czyli niemal 3 proc., do 33 tys. 630 juanów za tonę - najwyższego poziomu od kiedy zaczęto 12 lat temu handlować tu kontraktami terminowymi.

    12 kwietnia tona miedzi kosztowała w Londynie rekordowe 3 tys. 338 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Brokerzy: Na rynku obawy o to, czy nie zabraknie miedzi