Bronisze biją rekord

WIS
opublikowano: 02-03-2010, 00:00

Największa w Polsce giełda rolno-spożywcza liczy pokaźne zyski i szykuje się do zakupów.

Największa w Polsce giełda rolno-spożywcza liczy pokaźne zyski i szykuje się do zakupów.

Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy w Broniszach (WRSRH) zarobił w 2009 r. na czysto rekordową kwotę ponad 14 mln zł przy przychodach ze sprzedaży 45 mln (w 2008 r. uzyskał odpowiednio 8,7 mln zł i 41 mln). Pieniądze firma spożytkuje m.in. na spłatę kredytów i inwestycje.

— W tegorocznych planach inwestycyjnych mamy zakup gruntów przylegających bezpośrednio do terenu spółki. Rynek ma jeszcze do spłaty resztę zobowiązań finansowych (13 mln zł) zaciągniętych na jego budowę. Plan finansowy zakłada, że do końca trzeciego kwartału 2012 r. roku wszystkie te kredyty zostaną spłacone — informuje Małgorzata Skoczewska, rzecznik WRSRH w Broniszach.

Tymczasem giełda cały czas rośnie. W lutym powiększyła się o kolejną halę handlową (o powierzchni 8 tys. m.kw.). A to nie koniec zmian. Jak wiadomo, spółka zostanie wkrótce sprywatyzowana. Skarb państwa, który jest właścicielem kontrolnego pakietu akcji rynku odsprzeda je osobom i firmom tam handlującym. Wiadomo, że zainteresowanie wykupem państwowych udziałów przez osoby handlujące na tym rynku jest bardzo duże. Do preferencyjnego zakupu akcji jest uprawnionych około 800 osób.

Resort skarbu chce też sprzedać swoje udziały w 10 innych rynkach hurtowych. Mało kto wie, że przez 28 działających w Polsce rolno-spożywczych rynków hurtowych trafia na półki sklepów aż 30-60 proc. świeżych owoców i warzyw. Zarządzający rynkami hurtowymi nie mają jednak lekkiego życia i od lat domagają się regulacji prawnej ich funkcjonowania chroniącej m.in. przed podwójnym opodatkowaniem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WIS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy