Broś: Silny złoty zagraża eksportowi produktów mleczarskich

07-12-2004, 18:42

Największym zagrożeniem dla polskiego eksportu produktów mleczarskich jest obecnie zbyt mocna złotówka - uważa wiceprezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich (KZSM), Waldemar Broś.

"Silna złotówka nie sprzyja eksportowi, ona sprzyja importowi i inwestycjom, ale trzeba zachować równowagę między złotówką a innymi walutami - euro i dolarem" - powiedział Broś we wtorek na konferencji poświęconej eksportowi mleka.

Dodał, że niewykluczone, iż Związek pokusi się o wyliczenie utraconych korzyści, gdyż mleczarze obecnie wywożą ilościowo o 70 procent produktów więcej, a otrzymują tyle samo pieniędzy.

Prezes największego eksportera produktów mleczarskich, Mlekovity, Dariusz Sapiński także uważa, że zbyt silna złotówka ogranicza sprzedaż na unijne rynki. Zauważył, że od maja do grudnia złotówka wzrosła do euro o 15 proc., a "kontrakty zawiera się tylko raz w roku" - dodał.

Zdaniem Brosia, sprawą podstawową jest koncentracja produkcji. Nie można konkurować między sobą w eksporcie. Trzeba porozumieć się i stworzyć jakąś wspólną organizację eksporterów.

Wiceszef KZSP miał na myśli stworzenie jednorodnego produktu eksportowego o w miarę jednolitych cenach, który można by dostarczać w dużych ilościach. Istotną sprawą jest ponadto utworzenie marki dla polskich produktów eksportowych i jej

promowanie.

W opinii Brosia, niedługo może się skończyć dobry handel z Unią, bo w szybkim tempie rośnie cena surowca. Od maja do grudnia cena mleka wzrosła o 21 proc., a ceny zbytu netto artykułów wzrosły o 4,1-11,7 proc. Dlatego m.in. trzeba zabiegać o wschodnie rynki: Rosję, Ukrainę, Białoruś, a w przyszłości rynki azjatyckie, takie jak Chiny, Japonia, Wietnam.

Za pierwsze osiem miesięcy tego roku branża mleczarska wyeksportowała ok. 235 tys. ton produktów o wartości 334 mln euro. W porównaniu z analogicznym okresem 2003 roku eksport wzrósł o blisko 60 proc., a w ujęciu wartościowym o 68 proc.

awy/ pwd/ ls/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Broś: Silny złoty zagraża eksportowi produktów mleczarskich