Browar Łomża w rękach Duńczyków

WIS
opublikowano: 16-02-2007, 00:00

Pepees zainkasuje od Royal Unibrew 126 mln zł. Na wieść o tym inwestorzy realizowali zyski.

Wreszcie się wyjaśniło. Browar Łomża nie zadebiutuje na warszawskiej giełdzie, jak wcześniej zapowiadano. Pepees, giełdowy wytwórca produktów ziemniaczanych dla przemysłu spożywczego i farmaceutycznego, który jest właścicielem zakładu piwowarskiego, zdecydował o sprzedaży browaru zagranicznemu inwestorowi. Będzie nim Royal Unibrew, duński producent piwa i napojów (m.in. Faxe), którego akcje notowane są na giełdzie w Kopenhadze.

Obie firmy podpisały w sprawie transakcji umowę warunkową, która ma zostać sfinalizowana do 15 czerwca 2007 r. Cena sprzedaży została ustalona na nieco ponad 126 mln zł. Wprawdzie wczoraj inwestorzy zareagowali na to wyprzedażą akcji, ale doszło do niej po siedmiu sesjach nieprzerwanego wzrostu Pepeesu.

Transakcja wydaje się być korzystnym ruchem dla obu stron. Pepees dzięki pieniądzom ze sprzedaży browaru będzie miał fundusze na nowe projekty inwestycyjne. Jesienią 2006 r. przedstawił strategię rozwoju, która przewiduje m.in. budowę fabryki skrobi zbożowej i wyrobów pochodnych. Z kolei Royal Unibrew umocni pozycję na szybko rosnącym rynku piwa w Polsce. Przejęcie Łomży pozwoli mu zwiększyć udziały o blisko dwa punkty procentowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WIS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu