Brudziński: Rozpoczynamy prace studyjne nad Obwodnicą Zachodnią Szczecina

PA P
opublikowano: 18-12-2017, 21:22
aktualizacja: 18-12-2017, 21:26

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jest gotowa rozpocząć prace studyjne nad Obwodnicą Zachodnią Szczecina, w tym nad najważniejszym jej odcinkiem Police-Święta – zapowiedział w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński.

Brudziński powiedział w poniedziałek w TVP Szczecin, że „odcinamy czas gadania o inwestycjach, który trwał 11 lat, przechodzimy do realizacji”.

„GDDKiA rozpocznie pojutrze działania obejmujące badania geologiczne dla przebiegu Obwodnicy Zachodniej Szczecina, na które przeznaczono 8 mln zł. Nie chcemy tracić czasu. Potem będą opinie środowiskowe i będziemy mogli ruszać z budowami” - oznajmił.

Pytany o formułę realizacji Obwodnicy Zachodniej Szczecina wicemarszałek Sejmu odpowiedział, że będzie ona partnerstwem publiczno-prywatnym. „Jest to najbardziej prawdopodobne, gdyż mamy kilka zainteresowanych podmiotów. Z jednej strony samorządy: samorząd Szczecina, samorząd województwa, samorząd Polic, być może także Goleniowa, a z drugiej strony Zakłady Chemiczne w Policach. Według Brudzińskiego taka formuła jest tym bardziej realna, że "jest możliwość sięgnięcia po środki z tzw. planu Junckera".

Dodał, że tematem tej inwestycji „żywotnie zainteresowany jest premier Mateusz Morawiecki, a sprawa jest dobrze znana ministrowi infrastruktury Andrzejowi Adamczykowi”.

Brudziński zapewnił, że „przeprawa Police-Święta będzie tunelem, a nie mostem”. „Finalizujemy w tej chwili prace związane z wyłonieniem inżyniera kontraktu w Świnoujściu na budowę tunelu pod Świną. Urządzenia, które służą do drążenia tuneli przewożone są w Europie z miejsca na miejsce. Po wydrążeniu tunelu w Świnoujściu możemy je w naturalny sposób wykorzystać do drążenia tunelu Police-Święta” - powiedział.

Inwestycja zakłada otoczenie stolicy Pomorza Zachodniego od zachodu drogą, która ma odciążyć ruch samochodów w lewobrzeżnej części miasta i ułatwić dojazd do sąsiednich Polic, gdzie zlokalizowane są zakłady Grupy Azoty Police. Obwodnica będzie przedłużeniem drogi ekspresowej S6, od węzła Goleniów do węzła Kołbaskowo przy autostradzie A6. Długość planowanej drogi to ok. 51 km.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PA P

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu