Bruksela: OK dla Bauera

MAG
opublikowano: 12-12-2008, 00:00

Komisja Europejska po raz pierwszy zgodziła się na pomoc regionalną w Polsce po szczegółowej analizie sprawy. Teraz Dell.

Komisja Europejska po raz pierwszy zgodziła się na pomoc regionalną w Polsce po szczegółowej analizie sprawy. Teraz Dell.

Wczoraj Komisja Europejska (KE) zatwierdziła pomoc publiczną wysokości 47 mln EUR, której polski rząd udzielił firmie BDN z grupy Bauer. Drukarnia BDN za 160 mln EUR powstała w Nowogrodźcu w Kamiennogórskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

— Pomoc publiczna była na tyle duża, że konieczna była notyfikacja KE. Dokumenty złożyliśmy w grudniu 2006 r. W kwietniu tego roku KE zdecydowała się na drugą fazę badania. Ostatnio czyni to coraz częściej w przypadku wysokiej pomocy publicznej we wszystkich krajach — mówi Łukasz Karpiesiuk z kancelarii Baker McKenzie.

W pierwszej fazie pod uwagę brane są głównie wzrost mocy produkcyjnych i udziały w rynku. W fazie drugiej KE bardziej szczegółowo bada wpływ inwestycji na wspólny rynek. Bez szczegółowego badania w drugiej fazie udało się notyfikować pomoc publiczną dla LG Display (99,6 mln zł) i Sharpa (89,7 mln zł).

W KE czeka jeszcze jedna sprawa: pomoc publiczna dla Della. Amerykanie wybudowali w Łodzi fabrykę laptopów za 200 mln EUR, a polski rząd chce udzielić im pomocy publicznej wysokości blisko 150 mln zł.

— Sprawa przeszła do fazy drugiej. Spodziewamy się rozstrzygnięcia za pół roku, bo podobnie było z Bauerem — zapowiada Łukasz Karpiesiuk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane