Bruksela poprawiła prognozy dla regionu

ML
opublikowano: 10-07-2019, 22:00

Komisja Europejska w letniej edycji kwartalnego przeglądu gospodarczego skorygowała prognozy wzrostu gospodarczego dla państw członkowskich UE.

W stosunku do predykcji sprzed trzech miesięcy najwięcej zmieniło się na Węgrzech. W związku ze wzrostem eksportu w przemyśle samochodowym oraz łagodną zimą, przyjazną budowom i inwestycjom, KE zrewidowała prognozę na 2019 r. o 0,7 pkt proc. — z 3,7 proc. w kwietniu na 4,4 proc. Identycznej korekty dokonano w przypadku Rumunii, zmieniając jej prognozę wzrostu z 3,3 proc. w kwietniu na 4 proc. To z kolei wynik lepszego od przewidywanego efektu cięć podatkowych, wzrostu inwestycji oraz konsumpcji prywatnej, ciągle napędzającej gospodarkę w tempie 7 proc. rocznie. Prognoza polskiego PKB także została skorygowana na plus — z 4,2 proc. w kwietniu na 4,4 proc. — głównie z powodu wzrostu inwestycji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ML

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu